Hidrosefali Hastalarının Ömrü Ne Kadar?

tarafından
12823
Hidrosefali Hastalarının Ömrü Ne Kadar?

Hidrosefalinin beyin içerisinde biriken omurilik sıvısının miktarının fazla olması ve dolaşıma katılmaması şeklinde bir tanımlama yapmıştık. Bu makalemizde de Hidrosefali hastalarının ömrü ne kadar, hidrosefali hastaları ne kadar yaşar, hidrosefali hastası yaş aralığı nedir? Gibi sorularınızın yanıtlarını vermek istiyoruz.

Beynin iç kısmında odacıklar mevcuttur. Bu odacıklara BOS yani Beyin Omurilik Sıvısının dolmasıyla birlikte hidrosefali gelişir dolayısıyla burada kafa içerisindeki basınç müdahale edilmediği sürece de giderek artacaktır. Bu artış beraberinde beyne zarar vermeye de başlar. Dolayısıyla buradaki en korkulacak tablo da beynin zarar görmesi diyebiliriz. Sağlıklı bir bireyi ele aldığımız da BOS yani beyin omurilik sıvısı gün içerisinde sürekli olarak üretilir ve sonrasında da tekrar emilecektir. Bu sıvı olmazsa olmazdır çünkü vücut içerisinde aynı zamanda 3 temel görevi vardır. İlk önemli görevi dışarıdan kafanıza gelecek bir darbe neticesinde beynin zarar görmesini önlemektir. İkinci görevi ise beynin içerisinde kılcal damarlar vardır ve bu damarlarında sürekli olarak beslenmesi gerekir. İşte ikinci görevi bu kılcal damarlarında beslenmesini sağlamaktır. Dolayısıyla beyinde atıklar meydana gelir ve bu atıklar BOS sayesinde dışarıya atılır.

HİDROSEFALİ HASTASI YAŞ ARALIĞI NEDİR?

Hidrosefali hastalığında herhangi bir yaş aralığı yoktur. Yeni doğan ya da doğacak bir çocukta da gelişebilir yetişkin bir kişide de. Ancak genelde görüldüğü kişiler yaşları ilerlemiş olan kişiler ve yeni doğan çocuklardır. Dünya geneline baktığımız zaman her yıl yaklaşık olarak doğan 500 çocuktan bir tanesinde hidrosefali görülmektedir.

Günümüzde bebeklerde bu hastalığın teşhisi anne karnında ya da doğum sırasında belli olacaktır. Nedenine baktığımızda ise genetik bozukluklar ve bebeğin doğumdan önceki gelişimiyle alakalıdır. En çok neden olan ise beyinde meydana gelen iç kanamalar, düşme ya da travmaya bağlı olarak, beyin tümörlerinden, erken doğuma bağlı kanamalar ve son olarak bebeklikte geçirilmiş olan menenjit hastalığından kaynaklanmaktadır.

HİDROSEFALİ HASTALARI NE KADAR YAŞAR

Hidrosefali’li bir çocuk sahibi olan ailelerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de hidrosefali hastaları ne kadar yaşar sorusu olmuştur. Yeni doğmuş ve anne karnında hidrosefali gelişmiş olan bir bebeğe baktığımız da baş normalden daha büyük bir görünümdedir ve kafadaki deri daha da incelmiştir. Dışarıdan bakıldığında bunlar gözle görülür bir fark yaratacaktır.  Hidrosefali geliştiğinde veya bebek yeni doğduğunda hidrosefali görülmüşse bu durumda hemen şant adı verilen bir cihaz takılarak beyindeki BOS’un vücuda pompalanması sağlanacaktır. Bu şant görevini yaptığı sürece bebeğin ömrünü de ancak ALLAH bilecektir. Bu nedenle de Hidrosefali Hastalarının Ömrü Ne Kadar? Sorusunun yanıtını vermek doğru olmayacaktır. Ancak önlem alınmadığı ve bu sıvının gideceği yol belirlenmediği sürece de hayati risk her zaman vardır.

Hidrosefali Belirtileri: Hidrosefali hastası bir kişide meydana gelen belirtiler ise şu şekilde olacaktır.

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Fışkırır gibi kusma
 • Yüksek ateş
 • Çift görme
 • Kafanın olması gerekenden fazla büyümeye başlaması (anormal bir şekilde)
 • Yürümede ve konuşmada gerileme yaşanması
 • Uyumada ya da uyanmada sorun yaşanması

BEYNE ŞANT TAKMAK

Hidrosefali geliştiğinde beyne şant denilen bir cihazın takılacağını yukarıda belirttik. Dolayısıyla burada bu şantın ucu batın (karın) ya da kalp bölgesine doğru gönderilir. Ve buradan dolaşıma dahil olması sağlanır. Bebeklerde şant 10 yılda bir yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Çünkü bebek bu süre içerisinde gelişim evresindedir ve boyu uzayacaktır. Boyu uzadıkça şant’ın ucu da artık yukarı doğru çıkmaya başlar dolayısıyla burada müdahale edilmesi bebeğin yaşam süresini de uzatacaktır.

YAŞLI KİŞİLERDE HİDROSEFALİ HASTALIĞI

Yaşlılarda da hidrosefali hastalığının görülebileceğini belirtmiştik. Burada bebeklerden farklı bir takım bulgularda kendisini gösterir bebeklerden farklı olan bu bulguları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yürümede dengesizlik,
 • Aşırı unutkanlık,
 • İletişim kurmada bozukluk
 • İdrar kaçırma

Yaşlılarda hidrosefali konusunda çok fazla gerekmedikçe müdahale edilmemeye çalışılır çünkü risk bebeklerden çok daha fazladır. Dolayısıyla burada başlığımızın yanıtı olarak Hidrosefali Hastalarının Ömrü Ne Kadar? Sorusunun yanıtını yaşlı kişiler için çok fazla değildir diyebiliriz.

Hidrosefali hastasına şant takılmış ise bu şant’a hastanın ömür boyu ihtiyacı olacağından çıkarılmaz. Bunun içinde şant çıkarılması söz konusu değildir.