Hidrosefali’de Aile Nelere Özen Göstermelidir?

tarafından
2746
Hidrosefali’de Aile Nelere Özen Göstermelidir?

Hidrosefali bir bebeğiniz veya hastanız varsa artık vah vah.. Keşke şunu yapmasaydım… Keşke böyle yapmasaydım gibi söylemleri geride bırakma vaktiniz gelmiş demektir. Artık direk olarak hastalığa odaklanmanız ve yapmanız gereken önemli şeyleri de araştırmanız gerekiyor. Biz de bu makalemizde hidrosefali.net ailesi olarak bize en çok sorulan sorulardan yola çıkarak size bir takım önemli bilgiler verelim istedik. Bakalım hidrosefali’de aile nelere özen göstermelidir? Ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Uyku

Eğer ki bebeğinizde sürekli bir uyku hali varsa, normalin dışında kusuyor (fışkırır gibi siz bunu fark edersiniz zaten normal kusma ile karıştırmazsınız), bebeğiniz huzursuz ve sürekli olarak ağlıyorsa bu durum kafa içerisindeki sıvı basıncının arttığının bir işaretidir ve zaman kaybetmeden hemen hastaneye götürmeniz gerekiyor. Doktora bilgi verebilmek için sakin olun ve bebeğinizi bu süreçte iyi takip edin. Kusmanın zamanı süresi gibi ayrıntıları mutlaka doktorunuza söyleyin.

Ateş

Bebeğiniz ateşlenmiş ve bu ateş kontrol altına alınamıyorsa o zaman şantın yolunu yani borusunun geçtiği yeri kontrol edin. Bu bölgede kızarıklı, şişlik ya da bir hassasiyet söz konusu ise (dokunduğunuzda bebeğiniz ağlayabilir) bu şant’la ilgili bir sıkıntı olduğunu gösterir. Eğer ki telefonla doktorunuza ulaşabiliyorsanız arayıp bilgi alın ya da hemen hastaneye götürün.

Yastık

Bebeğinizin uyuduğu yastığı biraz yüksek tutun ancak çok fazla da olmasın bu şant’ın akımını kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin baş aşağı uyumasına asla izin vermeyin bu onu rahatsız edecektir.

Şant

Bebeğinizin şant’ıyla asla oynamayın biliyor olsanız dahi şant pompasının kontrolünü yapmamalısınız. Bu işlem yalnız acil bir durumda yapılması gerekir.

Kabızlık

Hidrosefali çocukların en büyük sıkıntılarından birisi de kabızlık sorunudur. Bebeğinizin kabızlığı varsa geçirilmesini sağlayın. Onu beslerken meyve tahıl ve bol sıvı almasını sağlayın. Gerekirse doktorunuz size lavman tavsiye edecektir.

Spor

Çocuğunuzun mutlaka arkadaş ortamına katılmasını sağlayın ve onu destekleyin. Yapabileceği spor hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Ruhsal Destek

Bu süreçte sizi ve onu zorlu günler bekliyor olacak o yüzden de bir psikolog arayışına başlayabilirsiniz. Bu size ruhsal destek vermek için önemlidir.

Genetik Test

Eğer ki yine bir bebek sahibi olmak istiyorsanız o zaman mutlaka bir genetik test yaptırın. Özellikle folik asit’i gebelikten önce başlamalısınız bunun içinde gebeliğin mutlaka planlı olmasını tercih edin.

Doktor

Bebeğinizin doktorlarına rahat ulaşabileceğiniz telefon numaralarını görebileceğiniz bir yere yazın.

Nöbet

Acil bir durumda ne yapabileceğinizi önceden planlayın. Genelde nöbet sırasında aile panik içerisine girdiğinden dolayı 112’yi aramak bile aklına gelmeyebiliyor. Bunun içinde sizden daha sakin olan birisinden yardım istemenizi tavsiye ederiz.

Düzenli Kontroller

Bebeğinizin mutlaka düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalısınız. Aksaklık durumu başka sorunlara neden olabilir. Hidrosefali tek başına bir ölüm nedeni değildir. bunun içinde diğer organların zarar görmemesi için kontrolü elden bırakmamalısınız.

Bebeğinizle ilgili soru ve sorunlarınızı aşağıdan bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince buradan size destek olmaya çalışacağız.

Hidrosefali.net