Şant Ameliyatının Riski Var mıdır?

tarafından
2155
Şant Ameliyatının Riski Var mıdır?

Şant amliyatının riski var mı? : Şant ameliyatlarında ilk yıl içerisinde genellikle farklı nedenlerden dolayı tıkanmalar meydana gelecektir. Bu nedenlerin başında ise enfeksiyon ve şantın yerinden çıkması gibi olabilir. Bu gibi durumlar için ise tekrarlayan ameliyatlar gereklidir. Bu süreç uzun süreceğinden dolayı da aile psikolojik anlamda güçlük çekeceğinden dolayı gerekirse psikolojik destekte alınabilmektedir.

Ameliyat sonrasında şantın tam olarak çalışıp çalışmadığının tespitini en güzel aileler yapacaktır. Çünkü burada aile çocuğunun durumunu gözlemleyerek davranış bozukluklarında hemen doktoruna gitmesi gerekir. Şantın çalışıp çalışmadığını gösteren en önemli konu baş çevresinin takibidir. Elden ele değişebilecek olan bu ölçülerde bebeğin başını tek bir kişinin aynı yerden ölçmesi gerekir. Dolayısıyla burada kafada bir büyüme gerçekleşirse hemen doktora başvurmak gerekir. Kafa ölçümü için ise aileye bu yöntem öğretilerek evde de yapması sağlanabilir.

Şant Ameliyatı Riskine Karşın Farklı Bir Yöntem

Şant ameliyatına alternatif olarak yapılacak olan yöntem ise Endoskopik 3. Ventrikülostomi dir. Fakat yeni doğan bir bebekte bu yöntem şanttan daha başarılı olmamaktadır.

Hidrosefali hastalarında büyük bir bölüm şantın takılmasıyla birlikte artık hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar çok sık olmasa da gerçekleşebilirler. Şantın çalışmıyor olması demek bebekte bir takım sıkıntılarında ortaya çıkacağı anlamına gelecektir. Bu sıkıntılar ise şu şekilde belirtilebilir.

Şantın Çalışmadığı Durumda Belirtiler

  • Şantın geçtiği deri üzerinde kızarıklık
  • Bebekte huzursuzluk hali
  • Fışkırarak kusma
  • Baş ağrısı
  • Görmede bozukluk
  • Ateş havale
  • Karın ağrısı

Şant bir kez takıldığında ömür boyu takılı olarak kalması gerekir. Çünkü ihtiyaç olmasa bile tekrar burayı açarak şantı çıkarmak ekstra bir risk demek olacaktır. Ömür boyunca ihtiyaç olacağından dolayı da çıkarılmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Şant Olduğu Yerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Şant ile sıkıntılar anlık olarak gelişeceğinden bu duruma karşın kendinizi her zaman hazırlıklı hale getirmeniz gerekir.