Şant Olduğu Yerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

tarafından
1178
Şant Olduğu Yerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Şant olduğu yerde sıvı birikmesi neden olur? Şant’ın görevi beyinde biriken suyun karın ya da kalbe gönderilerek vücut dışına atılmasının sağlanmasıdır. Dolayısıyla hidrosefali gelişmiş olan bir çocuk ya da yetişkinde bu cihazın takılmaması hayati bir risk oluşturur. Bebeklerde kafa bu sıvıyı tolere etmek açısından büyümeye başlayacaktır. Yani bebeklerin kafasını bir akordeon gibi düşünebilirsiniz. Su doldukça akordiyon açılmaya başlayacak yani kafatası da büyüyecektir. Dolayısıyla şant takılması bir gerekliliktir.

ŞANT TAKILMASI

Şant takıldıktan sonra o bölgede bir şişlik olması enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Enfeksiyon da şant’ın tıkanmasının en büyük nedenlerinin başında gelir. Dolayısıyla şant’ın bulunduğu bölgedeki şişliğin bir an önce uzman bir doktora yani beyin cerrahına gösterilmesi gerekecektir. Çekilecek beyin tomografisi ile bu durumun tespiti mümkün olur. Sonrasında ise şant’ın revize edilmesi gerekebilir ya da o bölgedeki enfeksiyonun kurutulması gerekecektir.

Şant’ın tıkanma belirtileri ise şunlardır;

ŞANT ENFEKSİYONU NASIL ANLAŞILIR?

Yukarıdaki tablo eğer ki oluşmuş ise ya da bunlar ile ilgili şüphe duyuyorsanız bu durumda vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda yorumlardan şant bölgesindeki şişmeler için sorularınızı sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince bu konuda size yanıt vermeye çalışacağız.

Hidrosefali.net

HİDROSEFALİ VE SPİNA BFİDA
Facebook Grubu · 430 üye
 
Gruba Katıl

 

Eğer spina bifida’nız varsa, doğumunuzdan önce omuriliğinizin gelişimi sırasında bir şeyler ters gitmiş demektir