Spina Bifida Nedir?

tarafından
341
Spina Bifida Nedir?

Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelen bir hastalıktır. Ve dünyada Avrupa ve Amerika’da 2000’de bir görülen bir hastalıktır. Ülkemizde ise 1000’de 3 oranında bir görülme sıklığı vardır. Spina Bifida 3 tipte görülmektedir.

1)    Spina Bifida Occulta

Bu hastalığın en hafif halidir. Omurga kemiklerinin arka bölümünde biraz açık kalmıştır. Genellikle belirti vermez ve şikayete neden olmaz. Tesadüfen fark edilebilir bazen de hiç fark edilmeyebilecektir. Tedavi gerektirmediği içinde bu hastalıkla ilgili yapılacak bir şey yoktur.

 2)    Meningosel

Omuriliği çeviren zarlar vardır. Bu zarlar açık olan omur kemikleri arka kısmından dışarıya doğru çıkacaktır. Dışarı çıkan bu kısımda sinirler yoktur ve yalnızca BOS yani beyin omurilik sıvısı vardır. Belirtisi ise bacaklarda meydana gelen güçsüzlüktür, idrar ve gaita problemleri yoktur. Nadirde olsa beyinde su toplamaya yani hidrosefali ye neden olabilmektedir. Yapılan ameliyat sonrasında ise açık kalan zar ve beyin onarılıp kesenin kapatılması sağlanır.

3)    Meningomyelosel

Bu hastalığın en ağır halidir. Meningosel’den çok daha fazla görülmektedir. Kesenin içerisinde omuriliği çeviren zarların yanı sıra aynı zamanda sinirlerde vardır. Dolayısıyla bu sinirlerin zarar görmesi ile bir takım sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Meningomyelosel’de idrar ve gaita sıkıntıları da ortaya çıkacaktır. Bacaklarda hareket genelde olmaz ve his duygusu yoktur. Meningomyelosel beraberinde hidrosefaliyi de % 90 oranında getirecektir. Ameliyat sonrasında kese kapatılır ve fonksiyonlar kısmen dönebilir. Burada zaman belirleyici faktör olacaktır.