Hidrosefali İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

tarafından
1911
Hidrosefali İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli bir kişinin engel durumunun ispatını sağlayabilmek için gerekli olan belge engelli raporudur. Dolayısıyla Hidrosefali için engelli raporu nasıl alınır? Sorusunun yanıtı olarak da normal bir engelli için nasıl rapor alınıyorsa aynı yolu izlemek gerekiyor. Bu nedenle de yazımızın devamında engelli sağlık raporu nasıl alınır bu konu hakkında bilgiler verelim.

Hidrosefali Engelli Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Engelli sağlık kurulu raporu yalnızca sağlık bakanlığının bu raporu vermeye yetkili kılmış olduğu tam teşekküllü kamu hastanelerinden alınacaktır. Bu hastanelerin ise belli dönemlerde değiştirildiğini biliyoruz. Dolayısıyla en güncel hastaneleri de yine sitemizde görebileceksiniz. Sağlık Bakanlığının bu yetkilendirmiş olduğu hastanelerin tamamında rapor bölümü bulunuyor. Dolayısıyla ilk başvurunuzu da bu bölümden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sağlık raporuna başvurmak istediğinizde mutlaka özürlünün kendisinin başvurması gerekiyor. Ya da yanın da velisi ya da vasisi olması gerekiyor. bazı durumlarda kurumlarda rapor isteyebiliyor bu durumda kurum kendisi başvuru da bulunabiliyor.

Engelli Raporu Ücretli midir?

Hayır hiçbir engelli raporu için ücret talep edilmemektedir. Eğer ki başvurunuz sırasında sizden bir ücret talep edilirse bunu Sağlık Bakanlığının yetkili birimlerine bildirmeniz gerekli işleminde başlatılmasını sağlayacaktır.  Bunun için sizden ücret istenildiğinde ödememelisiniz.

Hidrosefali Engelli Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastanede sağlık kurulu bölümüne gittiğiniz zaman size doldurmanız için bir dilekçe verilecek bu dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız
  • TC Nüfus cüzdanınız ile birlikte fotokopisi
  • 5 tane yeni çekilmiş olan fotoğraf. Ancak buradaki fotoğrafın sayısının hastaneden hastaneye değişebileceğini söyleyebiliriz. Bunun için giderken yanınızda geri dönmemek için daha fazla resim götürebilirsiniz.

Yukarıdaki belgelerle birlikte başvuru işlemlerinizi gerekli bölüme yaptıktan sonra bu bölümdeki yetkili sizi muayenenizi olmanız ve gerekli olan tetkik ve işlemlerin yapılması için bir belge ile o bölümlere gönderecektir. Genellikle size verilen bölümlerde en az 5 en fazla 8 bölüm vardır. Bu bölümleri tek tek gezmeniz gerekiyor.

Hidrosefali Engelli Raporu Almak

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bölümleri gezdikten ve sonuçları toparladıktan sonra aldığınız bu sonuçlarla birlikte tekrar rapor birimine gidiyorsunuz. Buradaki görevli size teslim sırasında ne zaman gelmeniz gerektiğini söyleyeceklerdir. Her hastane farklı günlerde rapor için toplanır. Dolayısıyla burada size ne zaman verileceği konusunda yanlış bilgi vermek istemiyorum. Raporun sonucu çıktığında bu sonuçlar 2 nüsha şeklinde hazırlanır ve başhekimin imzalamasının ardından onaylanır. Bu iki nüshadan bir tanesi size verilir ikincisi ise sağlık kurulunda kalır ve saklanır.

Hidrosefali Engelli Raporu Geçerlilik Süresi

Engelli raporunuzda geçerlilik süresi açık bir şekilde belirtilmiştir. Bunun içinde raporu alırken burada görebilirsiniz. Bazı hastalıkların iyileşebileceği umuduyla raporların geçerlilik süresi söz konusu olacaktır. Özellikle de hidrosefali raporunu çocuğunuz için alıyorsanız burada çocuğun yaşı dikkate alınarak 2 yıl olarak düzenlenir. Aslında süreli olmasının sizin açınızdan da önemi vardır. Çünkü rapor beklentinizin altında bir orandaysa o zaman yeni raporda bu durumda değişebilecektir. Sürekli olan raporlarda ise yenileme siz istemediğiniz sürece yapılmaz.

Hidrosefali Engelli Raporuna İtiraz Hakkı

Engelli sağlık raporunu aldıktan sonra size aynı zamanda bir de itiraz hakkı sağlanmıştır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için verilen engelli raporunda oran düşük olduğundan dolayı aile bu durumdan rahatsız olacaktır. Hatta hastalığınız ciddi ise ve raporunuz da ağır engelli ibaresinde EVET yazmıyorsa bu durumda birçok sosyal haktan faydalanamayacağınız içinde rapora itiraz etmek isteyebilirsiniz. Engelli raporunuza itirazı engellinin kendisi, velisi veya vasisi olarak yapabilirler. Engelli raporuna nasıl itiraz edilir? başlıklı makalemizde bu konu ayrıntılı bir şekilde işlenecektir.

Engelli raporuyla ilgili yaşadığınız sıkıntılar ya da sormak istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hidrosefali.net