Hidrosefali Ve Nöbet Belirtileri

tarafından
945
Hidrosefali Ve Nöbet Belirtileri

Hidrosefali ve nöbet belirtileri: Hidrosefali hastalarının büyük bir bölümünde nöbet durumu eşlik etmektedir. Ancak aileler genelde tek bir noktaya odaklanmış olduklarından dolayı çocuklarında nöbet olabileceğini geri plana atabilirler. Bu makalemizi paylaşmamızın amacı ise çocuğunuz hidrosefali ise ve bugüne kadar nöbet geçirmemiş ise bu onun geçirmeyeceği anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle temkinli olmak açısından çocuğunuz da nasıl bir farklılık görürseniz nöbetten şüphelenmeli ve doktorunuza başvurmanız gerektiğini açıklayalım.

Çocuğunuzdaki garip hareketler bir nöbet olabilir.

Çocuğunuzun son zamanlardaki farklı davranışları dikkatinizi çekmiş olabilir. örneğin garip hareketler, gülme krizleri, baygınlık, dalgın bakmak nöbetten kaynaklanıyor olabilir.

Nöbet ve Epilepsi

Yukarıda nöbetten bahsettik ancak nöbet dediğimizde aklınıza ilk gelmesi gereken epilepsi hastalığı olmalıdır.  Peki nöbet tıbben ne demektir?

Nöbet Nedir?

Nöbet çocuk yaşlarda daha fazla görülen nörolojik bir semptomdur. Nöbet durumunun olması demek aile için korkunç ve dehşet verici olabilir. Çünkü ani olarak meydana gelen oluşum sırasında bilincin açık ya da kapalı olduğu bir durum. İnsanın vücudunda nöbet geçirme anında bir kasılma ve seyirme meydana gelebilir. Korku hissi, buruna kötü kokuların gelmesi, hayal görmek, bulanık görüntü, bir olayın yaşanıyor gibi olması, baş ağrısı ve dönmesi gibi olabilir.

Hidrosefali ve Epilepsi

Nöbet Ateşli Mi Olur?

Bunun iki türlü yanıtını verebilir. Bir nöbet oluşumu ateşli olabileceği gibi ateşsiz de olabilir. 5 yaşın altında olan çocuklarda genelde ateşli nöbetler kendisini gösterir v bu da üst solunum yolu enfeksiyonlarında daha fazla görülür. Ateşli nöbetlerde dikkat edilmesi gereken konu menenjittir. Çünkü ondan kaynaklanıyor olabilir. Halk arasında baktığımızda ise nöbet sara hastalığı şeklinde tanımlanmıştır. Epilepsi nöbetleri tekrar edici özelliğe sahiptir.bunlarda genellikle ateşsiz olarak meydana gelir.

Nöbet Ne Zaman Tehlikeli?

Nöbetler genelde kısa süreliğine olduğundan dolayı tehlike arz etmezler. Ancak uzun süren nöbetler için bu söylenemez. Eğer ki nöbet 5 dakikadan kısa sürüyorsa genelde masum olarak değerlendirilir. Ancak 5 dakikadan daha fazla süren nöbetlerin ani müdahale edilmesi şarttır.

Bunu da okumalısınız : Hidrosefali ve Epilepsi

Nöbet Anında Ne Yapılması Gerekir?

Nöbetin meydana gelmesi durumunda aile genelde endişe ve korku içerisinde olduğundan dolayı yanlış hareketlerde bulunabilirler. Bunun için nöbet geçirme ihtimali olan ailelerin bu konuya dikkat etmesi şarttır. Nöbetlerin ilk 5 dakika içerisinde geçmesi durumunda yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Hastanızı yan çevirerek etrafında ona zarar verebilecek olan objeleri uzaklaştırmalısınız.  Eğer ki nöbet 5 dakika içinde durmamışsa o zaman hemen 112 acili aramanız ve yardım istemeniz gerekiyor. Nöbet sırasında çocuğun çenesini açmaya çalışmak ya da ağzına bir şeyler sokmaya çalışmak tehlikelidir. Bu durum çocuğun çenesinin çıkmasına ya da kırılmasına neden olur. Eğer ki hasta o zaman dilini ısırıyorsa dili içeri doğru iteklemek gerekiyor. Çocuğunuzu nöbet anında asla suyun içerisinde koymayın ya da ona su vermeye çalışmayın.

Fayda sağlıyoruz derken çocuğunuza zarar verebilirsiniz.

Unutmayın ki nöbetin olduğu sırada 5 dakikada fazla sürmüşse yan yatırım 112’yi aramaktan başka bir çareniz yok.

Nöbet Ciddi Bir Hastalık mı?

Belki nöbetler masum görülüyor olabilir ancak. Nöbetin altında yatan nedenler çok önemlidir. Evet nöbet ciddi bir hastalık olabilir çünkü bir beyin tümörü, menenjit, beyin iltihabı, şant ve hidrosefali nöbeti tetikleyen faktörlerdir. Her nöbeti mutlaka ciddiye almak gerekiyor. ve bunun içinde çocuğun uzman bir Çocuk Nöroloji uzmanı tarafından görülmesi şart. Çocuğun nöbet geçirip geçirmediği ise net olarak EEG, emar, tomografi ile tespit edilecektir.

LÜTFEN ÇOCUĞUNUZUN NÖBET BELİRTİLERİNİ AŞAĞIDAN YORUMLAYINIZ