Şant Dışarıdan Bakıldığında Belli Olur mu?

tarafından
123
Şant Dışarıdan Bakıldığında Belli Olur mu?

Hidrosefali tanısı ilk kez konulmuş olan birisinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi şant dışarıdan bakıldığında belli olur mu? Sorusu olmuştur. Hidrosefali.net ailesi olarak çocuğunuzun ya da size takılacak şant ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini açıklayalım.

Şant ameliyatının ilk günlerinde dışarıdan bakıldığında orada bir şişlik olacağından dolayı şişlik nedeniyle dışarıdan fark edilir. Ancak şantın ne olduğunu anlamayan ya da sizin ameliyat olduğunuzu bilmeyenler kafanızda bir şantın olup olmadığını anlamayacaktır. Zamanla şant bölgesindeki ameliyat yeri kapandıkça ve saçlar uzadıkça şant dışarıdan bakıldığında belli olmayacaktır. Doktorunuz şantın olduğu yeri fiziksel temas ile kontrol edip bunu anlayabilir. Ancak bir göz temasıyla bu durum dışarıdan fark edilmez.

Özellikle anne babaların bu konuda biraz endişelendiklerini görebiliyoruz. Fakat bu konuda endişelenecek bir durum yoktur. Şantın insan sağlığına zararından çok yararı olacaktır. Bunun içinde şant ile ilgili endişe hissetmeden önce sağladığı faydaları göz önünde bulundurmak doğru olur.  Kısacası şant ameliyatının estetik açıdan sizi rahatsız etmeyecek bir operasyon olduğunu hatırlatalım.

Tavsiye Edilen Yazı

Hidrosefali Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Aklınızda şant ve şant izi ile ilgili soru işaretleri oluşuyorsa forum bölümümüzde sorunuzu sormanız yeterli olacaktır. Bu konuda bizzat durumu yaşayan hastalarımız size yanıt vereceklerdir.