2019 Ocak’ta Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?

tarafından
373
2019 Ocak’ta Evde Bakım Parası Ne Kadar Olacak?
BU YAZIYI PUANLAYIN

Siz de forum bölümümüzden 2019 evde bakım maaşı ile ilgili beklentilerinizi yazabilir ve bu konudaki görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok farkındalık yapabilirsek başarma şansımızda o kadar yüksek olacaktır.

 • Ortalama Puan
  10.0

Evde bakım maaşı bilindiği üzere devletin engelli ve engelli ailelere hayatlarını daha konforlu bir hale getirebilmeleri için vermiş olduğu bir destektir. Bugün ülkemizde evde bakım maaşı alan kişi sayısına baktığımız zaman 500 binin üzerinde bir rakam ortaya çıkıyor. 2019 Ocak ayında evde bakım parası ne kadar olacak?  Kafanızdaki bu sorunun da yanıtını sizinle paylaşalım istedik.

2019 Evde bakım parası bilindiği üzere 2005 yılından itibaren verilmeye başladı ve her yıl olduğu gibi 2019 Ocak ayında da zam yapılacak.

2019 Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

Şuan 2018 yılı itibariyle evde bakım maaşı ücreti 1.179.40 TL olarak her ay şeklinde ödeniyor. Memur maaş zammıyla birlikte yükselecek olan bu maaşın hesaplaması da enflasyona göre yapılıyor. Şu an ocak zammının memurlara %11,15 şeklinde ödenecek olması evde bakım maaşının da 2019 Ocak ayında tahminen 311 TL’ye yükseleceğini gösteriyor. (Şu an bu bilginin kesin olmadığını da söyleyelim.)  Maaş konusunda kesin bir bilginin oluşması durumunda ancak bu maaşı alabilmeniz içinde engelli sağlık raporunuzda engel oranınızın ağır engelli % 50’nin üzerinde olması gerekiyor. Eğer ki ağır engelli ibaresinde “EVET” yazmıyorsa o zaman rapor oranınız % 90 bile olsa bu maaşı alamazsınız.  Fakat raporunuzda ağır engelli EVET yazması demek sizin bu maaşı alabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Bunun için yaşadığınız hanede kişi başına düşen gelir miktarı 967,27 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

2019 Evde Bakım Parasını Kim Alabilir?

2019 Evde bakım parasını kim alabilir? sorusunu yanıtı olarak ağır engelli raporu olan ve kişi başına olan gelir miktarı yukarıdaki rakamı geçmeyen herkes alabilir. Engelli raporunu alabilmek için ise beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven gibi günlük yaşam içerisinde kullanılan faaliyetleri kendi başına yapamaması gerekiyor.

Evde bakım parasının takibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır ve başvuru için uygun şartları taşıyan herkes bu haktan faydalanabilir.

2019 Evde Bakım Parası Şartları 

2019 Evde Bakım Parası İçin Belgeler Neler?

 • Engellinin ve engelliye bakmakla yükümlü olan kişinin TC kimlik fotokopisi
 • Hastaneden alınmış rapor ve raporun fotokopisi. (Raporda %50 ağır engelli EVET yazması gerekiyor.)
 • Engellinin 2 tane fotoğrafı
 • Engelliye bakacak kişi vasisi ise mahkeme kararı
 • Engellinin anne ve babasının boşanması durumunda boşanma davası kararı

Peki diyelim ki yukarıdaki şartların tamamı sizin için uygun raporunuz vs. var ve evde bakım maaşına bu belgeleri tamamladıktan sonra başvurdunuz. O zaman başvurunuzun sonucu ne zaman sonuçlanır. Yani evde bakım parası size ne zaman bağlanır?

Merak Ediyorsan Okumalısın!

 • Makale İçindekiler1 Hidrosefali Nedir?1.1 Hidrosefali Çocuk Resmi1.2 Hidrosefali Neden Olur?1.2.1 Hidrosefali’de Belirtiler Nedir?1.2.2 Bebeklerde Hidrosefali Belirtileri1.2.3 Çocuklarda Hidrosefali Belirtileri1.2.4 Yaşlılarda Hidrosefali Belirtileri2 Hidrosefali Nasıl Teşhis Edilir?2.1 Hidrosefali Nasıl Tedavi Edilir?...Okumaya Devam Et

 • Makale İçindekiler1 ŞANT TAKILMASI1.1 ŞANT ENFEKSİYONU NASIL ANLAŞILIR? Şant olduğu yerde sıvı birikmesi neden olur? Şant’ın görevi beyinde biriken suyun karın ya da kalbe gönderilerek vücut dışına atılmasının sağlanmasıdır. Dolayısıyla...Okumaya Devam Et

 • Makale İçindekiler1 HİDROSEFALİ HASTASI YAŞ ARALIĞI NEDİR?1.1 HİDROSEFALİ HASTALARI NE KADAR YAŞAR 1.1.1 BEYNE ŞANT TAKMAK1.1.2 YAŞLI KİŞİLERDE HİDROSEFALİ HASTALIĞI Hidrosefalinin beyin içerisinde biriken omurilik sıvısının miktarının fazla olması ve...Okumaya Devam Et

 • Makale İçindekiler1 Uyku2 Ateş3 Yastık4 Şant5 Kabızlık6 Spor7 Ruhsal Destek8 Genetik Test9 Doktor10 Nöbet11 Düzenli Kontroller Hidrosefali bir bebeğiniz veya hastanız varsa artık vah vah.. Keşke şunu yapmasaydım… Keşke böyle...Okumaya Devam Et

 • Makale İçindekiler1 HİDROSEFALİ NEDENLERİ NEDİR?1.1 Hidrosefali Hastalığı Nasıl Anlaşılır?1.2 0–2 AY ARASINDAKİ YENİ DOĞAN BEBEKLER1.3 ORTA YAŞTAKİ KİŞİLER1.4  2 AY ÜSTÜNDEKİ ÇOCUKLAR2 HİDROSEFALİ NEDEN OLUR?2.1 Yaşlılarda Hidrosefali 2.2 Yeni doğan-Doğumsal2.2.1...Okumaya Devam Et

2019 Evde Bakım Parası Ne Zaman Bağlanır?

Evde bakım parasına başvurduktan sonra size 1 ay içerisinde sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, gelecek. Nedeni ise verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığı ve engelli bireyin nasıl bir yerde yaşadığının tespit edilmesi. Eğer ki burada söylediklerinizin aksine bir durum yoksa o zaman size bir belge verilerek kuruma gelmeniz söylenecek. Bunun nedeni ise sonucu öğrenip sözleşme imzalanması. Evde bakım parasının hesaplaması sözleşme tarihinizden itibaren başlar ve size maaşınızın ne zaman yatacağı konusunda bilgi verilir. Maaş genellikle 30–50 gün içerisinde bağlanır.  Tabi burada bu süre sizin bulunduğunuz şehre göre de değişiklik gösterebilecektir.