BOS Nedir, Ne İşe Yarar?

tarafından
168
BOS Nedir, Ne İşe Yarar?

Hidrosefali.net adresine hoş geldiniz. Eminiz bu hastalığı daha önce duydunuz ya da hidrosefali olan bir çocuğunuz varsa BOS kelimesini çok fazla duydunuz. BOS Nedir? (Beyin Omurulik Sıvısı) kelimesinin kısaltılmasıdır. Berrak ve renksiz olan bu sıvı beyindeki ventriküllerde ependimal hücreler tarafından üretilir.

Ventrikül: Beyin İçerisinde bulunan boşluklar demektir.

Burada bulunan hücreler sürekli olarak BOS üretirler. Bu da her gün 500 mililitre sıvı demektir ve sonra tekrar dönüştürülürler. BOS’un görevine baktığımız zaman ise mekanik ve immünolojik korumanın sağlanmasıdır. Örneğin kafanızı siz istemli ya da istemsiz bir şekilde bir yere çarptığınızda BOS sayesinde sarsıntıyı azaltmış olursunuz.   BOS kafa içerisinde birinci ve ikinci ventriküllerin içerisinde bulunurlar. Sonrasında ise sırasıyla üçüncü ve dördüncü ventrikülere geçiş yaparlar. Buradan ise dolaşıma katılarak beyne ve omurilik içerisine dağılır. BOS’un hareketi alp atışının yaratmış olduğu basınç ve titreşime bağlıdır. Dolayısıyla kalp attığı sürece üretim ve dolaşım sürekli olarak devam etmek zorundadır.

BOS Görevleri

BOS nedir? tanımını yaptıktan sonra görevlerinin ne olduğuna bir göz atalım. BOS vücutta ciddi bir görev üstlenmiştir. Dolaşımda yaşanacak olan bir aksaklık beyne zarar verebilir. Örneğin akışın tıkanması sonucunda hidrosefali gelişebilir ve bu da ölüme kadar götüren bir süreçtir. Az öncede belirttiğimiz gibi BOS’un görevlerinden birisi de beynin korunmasını Bğlamaktır.

BOS Nedir, Ne İşe Yarar?

Beyin Kaç Gramdır?

İnsan beyni yaklaşık olarak 1400–1500 gram ağırlığındadır ve bu ağırlığın 25-50 gramı da BOS’a aittir. Beyin BOS içerisinde yüzer bunun içinde olduğundan daha hafif olarak hissedilir.bu da beynin aşağıya doğru basınç yapmamasını sağlar.

Peki, böyle olmasaydı ne olurdu?

Beynin alt bölümleri üzerinde bulunan dokunun ağırlığını taşıyacak dolayısıyla kan damarlarında tıkanma meydana gelip beyin ölümü gerçekleşecektir.  

BOS ve Sinir Sistemi

BOS’ta meydana gelen bir akaklık farklı sıkıntılara neden olacaktır. BOS beyin hücrelerinin arasında yaşanan madde alışverişini de sağlar. Eğer ki bu ulaşım olmazsa bu durumda sinir sisteminde zarar oluşur. Mesela bir örnek vermek gerekirse Glisin yoğunluğunun normalin üzerine çıkması vücutta sıcaklık ve kan basıncının kontrolünü zorlaştırır. Zaman içinde BOS’un pH’si artar ve baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

BOS Nasıl Üretilir?

Bunun yanıtını yukarıda vermiştik. beyin içerisinde tekrar yenileyecek olursak sistem şu şekilde devam eder. Koroid Pleksusta iki aşamada üretim yapar. Öncelikli olarak damarlardan geçerek boş bir alana gelir bu sayede BOS’un gideceği yönde tayin edilmiş olacaktır. Sıvı kan damarlarından hücreler boyunca devam eder.