Hidrosefali Hastası Yürüyebilir mi?

tarafından
359
Hidrosefali Hastası Yürüyebilir mi?

Hidrosefali hastalığı denildiğinde akla gelen konulardan birisi de hidrosefali hastası yürüyebilir mi? sorusu olmuştur. Bu sorunun sorulmasının en önemli nedenlerinin başında ise Hidrosefali’ye eşlik eden Spina Bifida hastalığıdır. Yani bir omurilik hastalığı olan Spina Bifida sonrasında Hidrosefali gelişebilir ve başta büyüme yaşanır. Bu makalemiz ise daha çok Hidrosefali ve Spina Bifida hastalarına yönelik olacaktır. Konuyu uzatmadan yürüyebilir mi, yürüyemez mi? buna bir açıklık getirelim.

Spina Bifida hastalığında kesenin nerede olduğu yürümeye etki edecek bir durumdur. Çünkü böyle durumda kese genelde 3 noktada olur. Boyna yakın olduğunda alt taraf genelde hareket edemeyeceğinden sinirler zarar görmüş olacak ve yürüme neredeyse imkansız bir hale dönüşecektir. Dolayısıyla onların yürümeleri zor denilebilir. Ancak kese ne kadar aşağıdaysa o zaman yürüme de gerçekleşebilecektir.

Çocuğumun Ayaklarında Hareket var Ama His Yok

Bu genelde birçok Hidrosefali hastasının yaşadığı problemlerin başında geliyor. Sorunun yanıtı olarak ise ayaklarda his olmaması çocuğun yürüyemeyeceği anlamına gelmeyecektir. Bunun için öncelikli olarak çocuğun ayak yapısının korunmasına dikkat etmek gerekiyor. Burada cihaz olarak AFO ve KAFO yapılarak ayak yapısı korunmaya çalışılmalı. Unutmayın ki çocuğunuz büyüme ve gelişme içerisinde. Ayaklarda his olmaması yürümeye engel değil dedik eğer ki motor hareketler yani kalça da bir hareket var ise bu durumda fizik tedaviye devam edilmeli ve ayak kaslarının güçlendirilmesine başlanmalıdır. Zamanla kaslar güçleneceğinden dolayı artık hareketlerde biraz daha kendisini göstermeye başlayacaktır.

Çocuğumun Ayağında Hareket Var Yürür mü?

Evet, çocuğunuzun ayaklarında hareketin olması büyük bir avantaj ve bunun mutlaka geliştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle de çocuğunuzu olabildiğince ayakta tutmaya çalışmalısınız. bunun içinde dik durma sehpası kullanabilirsiniz. Bu sehpanın piyasa fiyatı 800’den başlayarak 1800’lere kadar gider. Fiyattaki fark ise kaliteden değil bu cihazların büyütülebilmesiyle alakalıdır.

Dik Durma Sehpası Fiyatları

800 olan cihazlar genelde 8–10 yaşına kadar kullanılabilir ve bu da çocuğun boyunun uzamasıyla alakalı bir durumdur. Diğeri ise 1800 TL olan o da 15-17 yaşına kadar kullanılabilir.

Hidrosefali Hastası Yürüyebilir mi?
Dik Durma Sehpası Resmi
Dik Durma Sehpası Ne İşe Yarar?

Dik durma cihazına bağladığınız zaman çocuğunuzun ayak yapısını korursunuz. Çocuğun kasları daha da güçlenir. Sağlıklı bir çocuk günde 8 saat boyunca ayakta kalır. Siz dik durma sehpasına çocuğunuzu aralıklarla bindirerek bunu 6 saate kadar uzatabilirsiniz.

Hidrosefali Hastası Yürüyebilir mi?
Dik Durma Sehpasında Duran Çocuk

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki her çocuk birbirinin aynı değildir ancak çocuğunuzun ayağında hareketin olması demek mutlaka cihazlı ya da cihazsız yürüyebileceği anlamına gelecektir. Bunun içinde çocuğunuz için uygun cihaz yaptırılarak ayakta tutulabilir.