Hidrosefali İlaçları

tarafından
172
Hidrosefali İlaçları

Hidrosefali Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Hidrosefali mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir ve hidrosefali tedavisinde mutlaka uzman bir doktor gözetimi olması gerekir. Hidrosefali hastalığı kendiliğinden geçen ya da hidrosefali ilaçları kullanılarak tedavisi mümkün olan bir hastalık değildir.

 Hidrosefali hastalığının teşhisi ve tedavisi için öncelikli olarak bu hastalığın altında yatan nedenlerin bulunması ve bu nedenler doğrultusunda tedavinin şekillendirilmesi gerekir. Çünkü bazı hidrosefali hastalarında cerrahi müdehale şart olurken bazılarında ise uzman doktor takibi gerekli olur. Eğer ki cerrahi müdahaleyi gerektiren bir durum söz konusuysa bu durumda hiç vakit kaybetmeden hızlıca müdahale edilmesi şarttır.  Hidrosefali cerrahisi olmasının ardından da bu tedavinin ömür boyunca sürecek olan bir ayağının olduğu bilinmelidir. Bunun için hidrosefali ilaçları kullanılması gerekecektir. Bu ilaçların dozu ve kullanımı ise hastanın durumuna ve ek sağlık sorunlarının olup olmadığına bakılarak verilmesi gereken bir karardır.Bu karar ise ancak cerrahi müdahaleyi yapan doktor ya da doktorlar tarafından verilir.

Hidrosefali İlaçları
Hidrosefali İlaçları

Hidrosefali hastası Hangi İlacı Kullanır?

Hidrosefali ilaçları hastanın durumuna göre belirlenir bunun içinde sabit kullanılan bir ilaç isminden söz etmek mümkün değildir. Kulaktan dolma ilaç kullanımı ise durumu olduğundan çok daha vahim bir hale dönüştürebilir.  

Hidrosefali ilaçları belirlenirken ek hastalıkların olup olmadığı önemlidir dedik ve burada ilk dikkatleri çeken ise epilepsi hastalığı olmuştur. Çünkü genelde hidrosefali hastalarında epilepsi görülme ihtimali yüksektir. Hidrosefali gelişimine bir diğer neden ise Spina Bifida’dır. Bu omurilikte meydana gelen bir aksaklık olduğundan dolayı buraya yapılacak olan bir cerrahi müdahale hidrosefali gelişmesine neden olacaktır. Hatta doğum öncesinde Spina Bifida tespit edilmişse doğum sonrasında ameliyat yapılıp kese içeri alınırken burada Hidrosefali ameliyatı da yapılarak olası hidrosefali de bu şekilde ortadan kaldırılmış olur.

Hidrosefaliye Yol Açacak Durumlar

Hidrosefali gelişmesi için bir nedenden bahsedemeyiz çünkü birçok neden hidrosefaliye neden olabilir. Bu da yaş gruplarına göre farklılık gösteren bir konudur.  Hidrosefalinin görüldüğü en çok yaş aralığı ise 0–2 aylık yeni doğan bebeklerdir. Bu dönemde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi omurgada meydana gelen farklı anomaliler hidrosefali gelişimine neden olabilir.