Hidrosefali Ne Demek?

tarafından
39
Hidrosefali Ne Demek?

Hidrosefali ne demek , hidrosefali nedir?, hidrosefali belirtileri nasıl olur, Hidrosefali hakkında merak edilenler makalemizde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Hidrosefali Tanım

Hidrosefali insan beyninde su toplanması olarak bilinir. Bu suyun geldiği yer ise omuriliktir. Beyin dışarıdan gelen darbelere karşı BOS ile koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla bu su vücutta aynı zamanda bir sürkilasyon yapar suyun beyinden gittiği yer ise omuriliktir. Dolayısıyla bu dolaşımda meydana gelen bir bozuklu neticesinde hidrosefali gelişir.

Hidrosefali Nasıl Anlaşılır?

Hidrosefali meydana geldiği zaman hastanın yaşına göre belirtiler ortaya çıkar. Eğer ki hasta çocuk ise bu durumda kafatasında büyüme olacağından dolayı kafada gözle görülür bir büyüme olacaktır. Kafadaki büyümenin nedeni ise vücudun kendini savunmaya almasıdır. Bu sayede kafadaki su beyne baskıyı azaltmış olacaktır. Ancak hastanın yaşı daha ileriyse bu durumda kafada büyüme olmayacağından dolayı işler biraz daha tehlikeli olacaktır. Bu durumda neler olabileceğini merak ediyorsanız bunu için aşağıdaki makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yukarıdaki makalelerde ayrıntılı bir şekilde yaş gruplarına göre hidrosefali görülmesi açıklanmıştır.

Hidrosefali ne demek sorusunun yanıtını verdik ancak pek çok kişi bu hastalığın tedavisi ile ilgili neler yapılabildiğini de merak ediyor bu durumu kısa bir şekilde şöyle belirtebiliriz.

Hidrosefali Ne Demek?
Hidrosefali Ne Demek?

Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali tedavisi ilaçla mümkün değildir. Bunun için uygulanacak olan yöntem ise cerrahi operasyondur. Bu operasyonda ise hastaya şant takılarak tedavinin yapılması ve sonrasındaki sürecin takip edilmesi sağlanır.

Sonuç olarak şöyle toparlayabiliriz. Hidrosefali hastalığı kişinin yaşam konforunu etkilemiş olsa da hidrosefalinden ölüm söz konusu değildir. Ancak hidrosefali ölüm getirmez diyebilmek içinde hidrosefaliye bağlı olan diğer hastalıklarında kontrol altında tutulması gereklidir. Yani hidrosefaliden kaynaklı olan böbrek yetmezliği, kalp sorunu gibi diğer hastalıkların da mutlaka düzenli olarak doktor tarafından belli periyotlarla kontrol altında tutulması gerekiyor. Aksi takdirde hidrosefali tehlike yaratacak olan bir hastalıktır.