Hidrosefali ve Ölüm

tarafından
806
Hidrosefali ve Ölüm

Hidrosefali ve ölüm aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı bir şekilde yanıtlanmıştır. Hidrosefali ve ölüm hakkında tam ve net bilgi alınabilmesi için öncelikli olarak doktorunuzun muayene etmesi ve yapılacak tetkikler neticesinde karar vermesi gerekiyor. Doktor hastalığın durumu ile ilgili olarak size ayrıntılı bilgiler verecektir. Ancak hidrosefali hakkında en çok sorulan sorular aşağıdaki gibi olmuştur.

Hidrosefali Ölüm Riski

Hidrosefali tek başına ölüm riski taşıyan bir hastalık değildir. Bunun için öncelikli olarak hidrosefali’nin tedavi edilmesi sonrasında da uzman doktorlar tarafından takip edilmelidir. Hidrosefali’nin neden olabileceği bir takım hastalıklar vardır. Dolayısıyla Nöroloji doktorunuzun size söyleyeceği bilgiler doğrultusunda bu bölümlere aylık 3 aylık 6 aylık ve yıllık olarak kontrol edilmesi gerekir.

Yetişkinlerde Hidrosefali

Yetişkinlerde hidrosefali görülme riski bebeklere oranla daha azdır. Hidrosefali genelde doğumdan önce gelişen bir hastalıktır. Ancak yetişkinlerde beyin kanaması, düşme ve çarpma gibi durumlar neticesinde de görülebilmektedir.

Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali tedavisi ancak cerrahi müdahaleyle tamamlanabilir. Müdahale sırasında kafa içerisine konulan şantla BOS’un dolaşımı desteklenmiş olacaktır. Bunun dışında hidrosefali ilaçla düzelebilecek bir hastalık değildir.

Hidrosefali Hastalarının Ömrü

Hidrosefali hastalarının ömrü yukarıda da belirttiğimiz gibi tamamen takiple alakalıdır. Yani hidrosefali’den ölüm mümkün değildir. Ancak hidrosefali geliştikten sonra vücutta farklı durumlarda gelişeceğinden dolayı takip şarttır. Hidrosefali hastası birine takılan şantın tıkanmaması ve normal bir şekilde görevini yerine getirmiş olması hastaların ömrünü de yaşam konforunu da artıracaktır.

Hidrosefali Bebek Görüntüsü

Hidrosefali olan bir bebeğin baş ölçüsü normalden daha büyük olabileceği gibi şantın takılması ve düzenli çalışmasıyla da normal bir ölçüde olabilir. Ancak genelde hidrosefali bebek görüntüsü aşağıdaki şekilde gözlemlenmiştir.

Hidrosefali bebek görüntüsü
Hidrosefali bebek görüntüsü

İyi Huylu Hidrosefali

Her hidrosefali ameliyat gerektirmeyebilir. Bunun için doktorunuzun size vereceği bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz yerinde olacaktır. İyi huylu hidrosefali mi yoksa cerrahi müdehale gerekir mi? doktorunuz bilgilendirecektir.

Şant Ameliyatı Ölüm Riski Var Mı?

Şant ameliyatı günümüzde gelişmiş bir teknoloji ile yapılmış olduğundan dolayı şant ameliyatı ölüm riski var mı? sorusunun yanıtını hastanın genel durumu belirleyecektir. Eğer ki her şey yolunda gitmişse şant ameliyatına bağlı ölüm yaşanmaz.