Şant Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler

tarafından
328
Şant Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler

Şant Takıldıktan Sonra Şikayetler Ne Zaman Geçer?

Hidrosefali hastalığında tedavi ancak cerrahi müdehale ile yapılır ve bu işlem sırasında şant takılarak kişinin yaşam konforu artırılmış olur. Şantın bir takım riskleri vardır ancak yararlarıyla kıyasladığınız zaman bunlarında çok büyük sorun olmayacağını söylemek gerekiyor. Sorumuz olan şant takıldığında şikayetler ne zaman geçer? yanıtını size 6 aylık bir süreyi gösterebiliriz. 6 ay sonrasında hastanın şikayetlerinde azalmalar olacaktır. Aslında bu süre neredeyse her ameliyat sonrasında aynı olabilir. Fakat burada kesin bir şeyden bahsetmekte doğru olmaz. Kişiye 6 aylık bir dinlenme süresi verilir ve bu süre içerisinde de bir takım şikayetlerin olması normal kabul edilir. Bu şikayetlerin en büyüğü ve önemlisi şantın bozulması, tıkanması sonrasında yaşanacak ağrı durumudur. Bu durum genelde ilk 2 aylık süre içerisinde kendisini gösterecek ve şiddetli ağrılar olacaktır.  Şikayetinizin meydana gelmesi halinde hiç beklemeden doktorunuza bu sıkıntıları anlatmanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir : Hidrosefali Makaleleri

Şantlı Hasta Nasıl Takip Edilir?

Şantlı hasta düzenli olarak doktor takibinde olmak zorundadır. Burada hastaya ve yakınlarına büyük görev düşüyor. Doktor takibini yaparken sizde bir takım hususlar konusunda daha dikkatli olmalısınız. Var olan şikayetlerinizi doktorunuzla görüştüğünüzde size yol gösterecektir. Hidrosefali de doktor ve hasta ilişkisi çok önemlidir.  En basit bir durumda bile doktorunuzun kapısını mutlaka çalmalısınız.

Şant Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler
Şant Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler

Şant Ameliyatı Riskli midir?

Evet şant ameliyatı riskli ayılan cerrahi müdehaledir. Ameliyatı yapan cerrahın başarısı ise maalesef ki tek başına bir şey ifade etmiyor. Hastalığa ek sorunlar fazlaysa bu risk ameliyat öncesinde ve sonrasında devam ediyor.  Her hasta için aynı şeyi konuşmak mümkün değildir. Çünkü her hastada ameliyatın riskleri birbirinden farklı olabilir.

Şant Ameliyatını Özel Hastanede mi Devlet Hastanesinde mi Olmalı?

Bu karar konusunda sizi yönlendiren bir yanıt vermek istemiyorum. Karar tamamen sizin tercihinize bağlı ancak şöyle bir durum olabilir. Özel hastanede hasta ve refakatçinin konforu daha yüksektir. Bu hastalıkta da uzun bir süreç olduğundan dolayı devlet hastanesi daha yorucu olacaktır. Ancak seçtiğiniz özel hastanenin de mutlaka donanımlı olması gerekiyor. Bunun içinde iyi bir araştırma yaparak karar vermelisiniz.