ÇÖZGER Raporu ve ÇÖZGER Rapor Oranları Nedir?

Artık engelli çocukların engel durumlarının belirlenebilmesi için alınacak rapor ÇÖZGER tarafından veriliyor. 2019 yılı itibariyle pek çok engelli raporunda iptaller ve yeni rapor düzenlemeleri yapılmıştır. Sürekli raporu olan kişiler dahi raporlarını yeniletmek durumunda kalıyorlar. Bunun nedenine baktığımız zaman ise engelli raporlarının kötü niyetli kişiler tarafından kullanılıyor olması. Yani ağır engelli olmayan bir kişiye bile bu rapor verilmiş ve bu sayede çok sayıda hakta kazanmıştır. Hatta emekli olarak emekli maaşı alabilenlerde vardı. Dolayısıyla devlet zaman içerisinde süreli e süresiz olan raporların tamamını değiştiriyor ve bunun içinde ÇÖZGER’i yetkili olarak kılmış.

ÇÖZGER Raporu Ne demektir?

ÇÖZGER yani çocuklar için özel gereksinim raporu. 20 Şubat 2019 tarihinden sonra resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte engelli sağlık kurulu raporlarında düzenlemeye gidilmiş ve raporlar içerik ve görünüm açısından değiştirilmiş. ÇÖZGER raporunda engel oranlarının yazmıyor olması ise engelli ailelerini endişelendiriyor. Çünkü bu raporla birlikte evde bakım ücreti alanda var engelli maaşı alanda. Dolayısıyla bu kafa karışıklığını giderebilmek amacıyla bizde Hidrosefali.net olarak ÇÖZGER rapor oranları hakkında açıklama yapalım istedik.

Öncelikli olarak isterseniz ÇÖZGER oranları ile ilgili sıralamada bulunalım.

 • Özel Gereksinimi Var.
 • Hafif Düzeyde Özel Gereksinimi Var
 • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var
 • İleri Düzeyde Özel Gereksinimi Var
 • Çok İleri Düzeyde özel Gereksinimi Var
 • Belirgin Özel Gereksinimi Var ya da “Özel Koşul Gereksinimi Var şeklinde nitelendirmeler yapılmıştır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm maddeler engelli olarak tanımlanır ve engelli çocuğu temsil eder.

ÇÖZGER Raporu ve ÇÖZGER Rapor Oranları Nedir?
ÇÖZGER Raporu ve ÇÖZGER Rapor Oranları Nedir?

ÇÖZGER’de Ağır Engelli İbaresi Hangisi?

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre raporunda aşağıdaki ibareleri bulunan kişiler ağır engelli olarak tanımlanmaktadırlar.

 • Çok ileri düzeyde ÖGV (Evde bakım maaşı alabilir)
 • Belirgin ÖGV (Evde bakım maaşı alabilir)
 • Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV) (Evde bakım maaşı alabilir)

Bu ifadelerden herhangi bir ifade raporunuzda yer alıyor ise raporunuz ağır engel statüsünde değerlendirilmektedir.

ÇÖZGER raporu ile ilgili merak ettiğiniz sorularınızı yorumdan ya da forum bölümünde sorabilirsiniz.

Beyine Şant Takılması ve Şantın İyileşme Süreci

Beyine şant takılması ve şantın iyileşme süreci hastanın yaşı, genel durumu ile ilgili bir konudur. Bunun için şant konusu olduğunda net bir süre vermek doğru olmayacaktır. Bunun için önce hastanın genel durumunun ameliyata uygun olması gereklidir. Şant bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de cerrahi bir müdahale olarak tercih edilir amacı ise beyinde biriken suyun buradan tahliye edilmesidir. Sağlıklı bir insanın beyni gün boyunca 500 mm civarında BOS üretir dolayısıyla buradaki dolaşımda yaşanan bir bozukluk olan hidrosefali nedeniyle suyun boşaltılmaması şant takılmayı zorunlu hale getirir.

Beyine Şant Ne Zaman Takılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sinir sisteminde yaşanan aksaklık neticesinde hidrosefali gerçekleşirse şant takılması gündeme gelecektir. Bunun kararını da uzman doktorunuz verecektir. Yetişkinlerde genelde beyin kanaması sonrasında hastanın yaşam standardının yükseltilmesi açısından uygula gerçekleştirilir. Hastanın iyileşme süreci ise hasarın büyüklüğüne ve de beynin iyileşme yapısına bağlı olarak değişecektir.

Beyine Şant Takıldıktan Sonra Hasta İyileşir mi?

Şant kaçınılmaz bir durumdur ve şantın takılması aynı zamanda takibini de gerektirir. Hidrosefali devam eden bir hastalık olduğundan dolayı kişi hayatının bundan sonraki bölümünde daima kontrol altında ve takip edilmek zorundadır. Bu da yılda bir kez MR ya da tomografi ile takip gerektirir.

Beyine Takılan Şantın Tıkanma Belirtileri

Şant ameliyatı olduktan sonra bir müddet vücuda uyum sağlaması beklenir. Eğer ki şantta tıkanma meydana gelmişse hasta da şu belirtiler meydana gelecektir.

 • Ameliyat yerinde ve borunun geçtiği deri üzerinde kızarıklık ve hassasiyet durumu
 • Şant bölgesinde şişme ve ağrının olması
 • Şuur kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Başağrısı ve çift görme
 • Ateş ve Karın ağrısı
 • Ameliyat önceki döneme dönme

Hidrosefalide Klinik Tablo Nasıldır?

Hidrosefali bebek ve yetişkinlerde görülür. Ancak her iki hasta grubunda da klinik tablo birbirinden farklı olabilir. Hidrosefalide klinik tablo nasıldır? Sorusunun yanıtını ise şu şekilde verebiliriz. Yeni doğan bir bebekte baş çevresi 33–36 cm civarındadır ve dolayısıyla bebeklerin kafası haftalık olarak 1 cm civarında büyümeye başlar. Bu normal kabul edilen bir büyümedir fakat bir bebeğin başı haftada 2 cm olarak büyümeye başlarsa o zaman hidrosefali’den şüphe edilebilir. Lakin bu düşüncenin bulgularla da beslenmesi gerekiyor.  

Hidrosefali Tanısı

Hidrosefali tanısı konulabilmesi için beyin ultrasonu yani tomografi ya da MR gerekir. Bu iki görüntüleme sistemi hidrosefali olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Tavsiye Edilen Yazı

Haziran 2018 Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Hidrosefali Tedavi Edilir mi?

Hidrosefali gelişen bir hastada beyin dokusuna zarar verilmemesi önemlidir. Bunun için beyinde neden olan sıvı basıncının mutlaka normal değerlere düşürülmesi gerekir. Bu da ancak şant ameliyatı sayesinde mümkün olacaktır.  

Şant ameliyatı 30-45 dakikalık bir süre içerisinde yapılır ve önemli olan şantın takılması değil sonrasındaki takip sürecidir.