Şant Neden Takılır?

Şant bir hastanın kafatasından delik açılarak bir ucu beyne gelen borunun kafa içerisinde oluşan sıvıyı buradan rahatlıkla boşaltabilmesi için baş, boyu ve karın bölgesine deri altından ilerletilerek yerleştirilen bir cerrahi girişimdir. Şant takılmasına neden olan durum ise Hidrosefali yani kafada biriken fazla sıvının beyne basınç yapmasını engellemek için buradan tahliyesini sağlamaktır. Her insanın beyninin içinde olması gereken bir sıvı miktarı vardır ve bu dolaşımda meydana gelen tıkanıklık nedeniyle mümkün olmayabilir, işte bu basıncın sürekli olarak sıvının üretileceği düşünülürse beyne ciddi bir baskı yapacak ve beraberinde beynin fonksiyonlarının bozulmasını sağlayacaktır. Meydana gelmesi halinde insanın yaşam konforunu önemli ölçüde düşüren ve kabus zamanlar geçiren bu durum şant ameliyatı ile normale döndürülür.

Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şant ameliyatında kafatasına bir delik açılır ve bahsettiğimiz işlem gerçekleştirilir. Bu işlemin nasıl yapıldığını izlemek isterseniz linkimizden videoyu görebilirsiniz.  Hastanın bu işlemden fayda görüp görmeyeceğinin kararına şant ameliyatı öncesinde belinden iğne ile su alınarak kontrol edilir. Bu işlemde BOS alınarak 48 saatlik bir kontrol sağlanır. Bu durum içerisinde eğer ki farklı bir durum göze çarparsa o zaman ameliyata karar verilir. Beyinde toplanan bu sıvı zamanla idrarın kaçırılmasına, yürüyüş bozukluğuna neden olacaktır. Şant ameliyatı 30–45 dakika kadar sürer ve genel anestezi uygulanarak yapılır. Ancak hastanın yatağına geçişi vs. derken biraz zaman alabilir. Her şeyin yolunda gitmesi sonrasında ise hasta hastanede 2–3 gün boyunca takip edilir ve sonrasında taburcu edilir. Şant ameliyatı olmuş bir hasta hayatını sorunsuz bir şekilde sürdürebilir. Ancak dikkatli olması gerekir.

İlginizi çekebilir : Hidrosefali Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Şant Ameliyat Sonrasında Değişim

Şant ameliyatı öncesinde idrarını tutamayan, unutkanlık yaşayan, denge problemi yaşayan bir hasta eski halinde tekrar dönüşebilecektir.

Şant Neden Takılır?
Şant Neden Takılır?

Şant Hangi Hastalıklarda Takılır?

Şant ameliyatı beyindeki basıncın artması ve BOS’un kafatasından dolaşıma geçememesi, anormal bir derece de akışın olması gibi durumlarda şant ameliyatı yapılır. Hidrosefali denilen bu durumun görülme sıklığı ya da neden olduğu konusunda da herhangi bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Genellikle yeni doğan ya da anne karnında bu durum meydana gelir. Ancak yetişkinlerde de olabilir. Örneğin geçtiğimiz günlerde Fatma Girik şant ameliyatı olan ünlüler arasındadır.

Hidrosefali Hastaları Uçağa Binebilir mi?

Uzun mesafeler yolculuğun sağlıklı geçmesi açısından konforlu geçmesi önemlidir. bunun için insanlar uzun mesafeler söz konusu olduğu zaman uçakla seyahati tercih ederler. Ancak hidrosefali hastaları uçağa binebilir mi? bu en çok sorulan sorular arasında geliyor. Bu sorunun yanıtı net olmamakla birlikte bazı hastaların uçağa binmesi mümkün değildir. Bunun için hastalığınızın boyutları ve hidrosefaliye eşlik eden hastalıkların olup olmadığı önemlidir.

Şantlı Hasta Uçağa Binebilir mi?

Hidrosefali hastalığının tedavisinde şant uygulaması yapılır. Dolayısıyla şant takılmasının nedeni beyin içerisindeki basıncın ortadan kaldırılmasını sağlamak içindir. Bu nedenle uçakla gidilecek olan mesafe uzadıkça uçağın daha yukarıya doğru çıkacağı düşünülerek bir basıncında oluştuğu bilinir. Bunun için hidrosefali şant takılı bir hastanın uçağa binmeden önce bu durumu doktoruyla görüşmesi doğru olacaktır. Doktoru hastanın durumuna göre binip binemeyeceğini söyleyebilecektir. Özellikle ayarlanabilir olan şantların mekanik enerjiye maruz kalmaması için dikkatli hareket etmek gerekir.  Çünkü bu durumda şantın bozulabilmesi söz konusu olabilecektir.

Hidrosefali Hastaları Uçağa Binebilir mi?

Hangi Hastalıklarda Uçak Yolculuğu Yapılmaz?

Geçişten gelen hastalıkları olanlar uçağa bindiklerinde bu durumdan etkilenebilirler. Mesela kabin hava basıncı ve uçak içerisindeki oksijen miktarı sağlıklı olan yolculuklar için ayarlamıştır. dolayısıyla bu durum özel sağlık sorunları olan kişilerde sıkıntıya neden olabilir. Buna göre uçağa binmemesi gereken hastalar şu şekilde sıralanabilir.

 • 1 haftasını tamamlamamış olan bebekler
 • Doğumunu gerçekleştirdikten sonra 1 haftalık süreyi geçmeyen kadınlar. Çoğul gebelik durumunda bu süre 1 aya kadar sürebilir.
 • Doğumdan 1 ay öncesindeki gebeliklerde.
 • Anjio olmuş hastalarda
 • Bulaşıcı hastalığı olanlar
 • Kanamalı  
 • Enfeksiyondan dolayı kafa içi basıncı artmış olan hidrosefali hastaları
 • KKB enfeksiyonları yaşayanlar
 • Ciddi kronik solunum hastalığı, dinlenme halindeki nefessiz kalma veya çözümlenemeyen pnömotoraks.
 • Orak hücre anemisi olanlar
 • beyin ameliyatları ve göz yuvarlağının içine girildiği göz ameliyatları

Doktora Danışılarak Hava Yolculuğu Yapması Gerekenler?

 • Kalp hastaları
 • Solunum yolu hastaları
 • Epilepsi hastaları
 • Kansızlığı olanlar
 • Düzensiz şeker hastalığı olanlar
 • Bağışıklığı güçlendiren ilaçlar kullananlar.
 • Diyaliz hastaları
 • MS hastaları
 • Şantı olan hastalar
 • Hidrosefali hastaları

Yukarıda belirttiğimiz hastalıkları olanlar uçakla seyahat konusunda daha dikkatli olması gerekir.

Hidrosefali Hastası Nelere Dikkat Etmeli?

Hidrosefali Hastası Nelere Dikkat Etmeli?: Hidrosefali hastalığında şant önemlidir. Bunun için hidrosefali hastalarının mutlaka düzenli aralıklarla şantlarını kontrol ettirmeleri gerekir. Bu da sorunun olmaması halinde yılda bir kez Tomografi şeklinde değerlendirilmektedir.

Şant ameliyatının olduğu bölge üzerinde kızarıklık olması ve hassasiyet hissedilmesi durumunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Huzursuzluk, bulantı, kusma halinin olması.

Başta ağrının yaşanması, çift görme, karın ağrısı,havale ve ateş

Ameliyat öncesinde şikayetlerin tekrar olması.

SONUÇ :

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konular ihmale gelmeyecek kadar önemlidir ve mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Eğer ki siz sorunları görmezden gelir ötelerseniz ölüme kadar götüren sonuca ulaşabilir. Şanta bağlı yaşanan sorunlar dakikalar içerisinde gelişeceğinden dolayı ne olduğunun bile farkına varamayabilirsiniz. Ancak kesinlikle ve kesinlikle şunu söylemeliyiz ki şantla yaşamak zorunda olan bir hasta veya yakınıysanız o zaman kesinlikle dikkat etmeniz gereken hususları bilmeniz gerekiyor.