Anne Karnında Hidrosefali Ne Zaman Anlaşılır?

tarafından
2444
Anne Karnında Hidrosefali Ne Zaman Anlaşılır?

Anne karnında hidrosefali tespiti günümüz teknolojisinde çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Özellikle bebeklerin beyin gelişimleri henüz gebelik sırasında annenin karnında takip edilebildiği içinde doğum sonrasında anne ve babaya sürpriz olabilmesi de neredeyse imkansız bir hale gelmiş durumda. Gebeliğin ilk haftasından itibaren bebeğin beyin gelişimi oluşmaya başlayacaktır. Beyin içerisinde bulunan Koroid Pleksus ismi verilmiş olan bu yapı beraberinde beyin omurilik sıvı yani BOS’un görevini yapmaktadır. BOS’un omurilik içerisinde ve beyin kanallarında rahatlıkla dolaşması gerekir ancak bu kanallrın tıkanması ya da herhangi bir şekilde sıvı akışının kesilmiş olması Hidrosefali yani halk arasında da bilinen adıyla beyinde su birikmesi şeklinde tanımlanan bir hastalığı da ortaya çıkarmaktadır.

Beyinde Su Birikmesi başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Hidrosefali meydana geldiğinde bebeğin kafası bu kez olması gerektiğinden çok daha fazla büyümeye başlar. Bunun neticesinde ise beyindeki dokular sıkışık bir hale gelir. Bugün uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre her 2 bin bebekte % 1 oranında hidrosefali gelişmektedir. Bebeğin beyninde toplanan suyun miktarı 500 ile 1.500 ml arasında değişiklik gösterebilir. Ancak bazı bebeklerde bu oranında üzerinde olduğu saptanmıştır.

Anne Karnında Hidrosefali Tespiti

Anne Karnında Hidrosefali Tespiti

Hidrosefali’nin anne karnında anlaşılması bebeğin 1. Haftaya geldiği dönemde yapılacak olan ultrason muayenesinde tespit edilir. Çok ciddi bir sorun olan bu hastalıkla birlikte tespitinde uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Bu hastalığın tespitini yapan Perinatolog ismi verilen kadın doğum doktorları olacaktır.

Bundan önceki yıllara baktığımız zaman Hidrosefali hastalığı olan bebeklere annenin doğum yapana kadar hiçbir şekilde müdahale edilemezdi ancak günümüzde bu hastalık için anne karnında da müdahale söz konusu olabiliyor.

Anne Karnında Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali’ de iki şekilde tedavi uygulanıyor. Bunlardan birincisi ultrasonla bakılarak bebeğin beyninin sıvı topladığı bölgeye bir iğne batırılarak sıvının çekilmesi ikincisi ise beyne bir tüp yerleştirilerek sıvının bu şekilde dışarıya atılması. Bu iki tedavi yönteminde de amaç beyne yapılan basıncın azaltılmasıdır.