Anne Karnında Hidrosefali Tedavisi Var mıdır?

tarafından
1884
Anne Karnında Hidrosefali Tedavisi Var mıdır?

Anne karnında hidrosefali tedavisi günümüzde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Bunun için bizde bu konuya değinelim ve kafanızdaki soru işaretlerini giderelim istedik. Anne karnında bebeğin beyin gelişimi gebeliğin henüz ilk başlarından itibaren başlar. Yani o dönemde Koroid Pleksus ismi verilmiş olan ve bebeğin beyninin içerisinde bulunan bu yapı beyin omurilik sıvısının görevini üstlenmiştir. Yani burada tanımlanan adıyla BOS adı verilmiştir. BOS insan beyni içerisinde rahatlıkla dolaşmak zorundadır. Eğer ki bir nedenden dolayı BOS’un dolaşımı sekteye uğrarsa bu durumda hidrosefali hastalığı gelişecektir. Bu durum halk arasında da beyinde su birikmesi olarak adlandırılmaktadır.

Peki, bu durum anne karnında gelişirse ne olur?

Hemen açıklayalım bebeğin başı olması gerekenden daha hızlı bir şekilde büyümeye başlar ve beyin içerisindeki dokular sıkışır. Bu durumu dünya genelinde kıyaslarsak her 2 bin bebekten 1 tanesinde bu durum rastlanmaktadır.  Bebeğin kafasında biriken bu sıvı miktarı yaklaşık olarak 500 ile 100 Ml arasında olacaktır. Hatta bazen daha da üzerinde olabilmektedir.

Anne karnında hidrosefali

Anne Karnında Hidrosefali Ne Zaman Belli Olur?

Anne gebeliği süreci içerisinde sürekli olarak doktor gözetiminde olmak zorundadır. Dolayısıyla burada annenin rutin muayeneleri sırasın 19. Hafta sonrasında gireceği dörtlü tarama testinde fark edilir. Bu hastalık oldukça önemli ve bir o kadar da sıkıntılı sürecin başlangıcı olabilir. Bunun içinde doktor anne ve babaya gebeliğin sonlandırılması konusunda uyarıda bulunabilir. Türkiye’de gebelikte kürtaj yasaklanmıştır. Ancak bu gibi hastalıklar da kürtaja izin verilmiştir. Ancak aile gerek dini nedenlerden dolayı gerekse farklı durumlardan dolayı gebeliğin sonlandırılmasını istemeyebilir. Hidrosefali hastalığı çok ciddi bir hastalık ve bunun içinde bu durumun tespiti için mutlaka bu alanda eğitim almış bir doktordan yardım almak gerekir. Hidrosefali hastalığında bundan önceki yıllarda anne karnında müdahale yapılamayacağı gibi aynı zamanda da şant sistemi deri altından değil deri üzerinden götürülürdü. Fakat bugün bu hastalıkta konfor biraz daha artırılarak şant deri altına indirilmiş ve anne karnında tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Anne Karnında Hidrosefali’ye Nasıl Müdahale Edilir?

Anne karnında hidrosefali için iki şekilde müdahale olanağı vardır. Bunlardan birincisi ultrasonla birlikte bebeğin beynindeki su olan bölge kontrol edilerek bir iğne yardımıyla sıvının çekilmesi sağlanır. Buradaki amaç beyindeki suyun azaltılmasıdır. İkincisi ise o bölgeye bir tüp yerleştirmek olacaktır. bu sayede biriken sıvı dışarıya atılmış olacaktır.

Ayrıca Bakınız

  1. Hidrosefali-Baş Çevresi Ölçüsü
  2. Hidrosefali Ameliyatı Sonrası Neler Olur?
  3. Normal Basınçlı Hidrosefali Nedir?