Ayarlanabilir Şant ve Antibiyotikli Şant Nedir?

tarafından
735
Ayarlanabilir Şant ve Antibiyotikli Şant Nedir?
BU YAZIYI PUANLAYIN

AYARLANABİLİR VE ANTİBİYOTİKLİ ŞANT HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUMLAYIP PUANLAYABİLİRSİNİZ.

  • Ortalama Puan
    10.0
  • 1
    10

Hidrosefali hastalığında kullanılan iki farklı şant türü mevcuttur. Bunlar basınç farkı ile çalışan standart şantlar ve dışarıdan ayarlanabilir olan şantlar.

Normal basınçlı şantlar basınç farkı ile sifon etkini azaltarak akımın kontrollü bir şekilde olmasını sağlanacaktır. Dışarıdan ayarlanabilir olan şantlarda da akım dışarıdan bosun durumuna göre ayarlanabilecektir. Ayarlanabilir şantlarda BOS’un boşaltılacağı miktar dışarıdan mıknatıslı bir cihazla yapılabildiği için burada bir yavaşlama söz konusu olduğu zaman tekrar açılabilir ya da kapatılabilir. Hidrosefali gerçekleşen bir hastaya ilk önce standart şant takılır eğer ki bu şantta herhangi bir sorun yaşanırsa akım beklenen düzeyde gerçekleşmezse o zaman kişide hayati tehlike meydana geleceğinden dolayı ayarlanabilir şant takılır.

Bu iki şantın birbirine göre farklı avantajları olabilir. bunun içinde şu şant daha iyidir şeklinde bir tanımlama yapmak yerinde olmayacaktır. Burada bu şant daha iyi denilebilmesi için hastanın genel durumunun göz önünde bulundurulması gereklidir. ayarlanabilir şantların en büyük sıkıntısı ise MR çekimi sırasında belli bir derecenin üzerine çıkılmamasıdır. Doktorunuz bu noktada size konuyla ilgili olarak bilgi verecektir. Eğer ki doktorunuz size bu bilgiyi vermemiş ise o zaman MR randevusu alınırken nöroloji doktorunuza bu durumu sormanız sizin için faydalı olacaktır.

Antibiyotikli Şantlar

Hidrosefali tedavisinde sürekli olarak bir arayış söz konusudur. bunun içinde uzmanlar yeni icatlarla durumları gözden geçirmeyi denerler. Yeni geliştirilmiş olan antibiyotikli şantlar ise bu sorunun çözümünde oldukça etkili olarak kullanılmıştır. Bugün Türkiye’de yaklaşık olarak 120 binin üzerinde antibiyotikli şant takılmış olan hasta vardır.

Tavsiye Edilen Yazı

Şant Ameliyatının Riski Var mıdır?

Antibiyotikli Şant Zararlı mıdır?

Bazı hastaların kafasında acaba bana takılan antibiyotikli şant beni antibiyotiğe dirençli hale getirir mi sorusu olabilir. Enfeksiyonlara karşın önlemde başarılı sonuçlar veren bu sistemde antibiyotik ortamın geneline yayılmaz bunun içinde bir antibiyotik direnci oluşturmaz. Antibiyotik yalnızca emilimin yapıldığı alanda kalır ve bu yöntem de tedavinin başarısını ciddi oranda artırır. Üstelik maliyetleri de azaltmış olduğundan doğru bir terci olacaktır.

Şant Bölgesinde Enfeksiyon

Şant bölgesinde enfeksiyon oluşması antibiyotikli şantlarla ortadan kaldırılabilir. Bu yöntem sayesinde enfeksiyonun oluşturabileceği komplikasyonlarda ortadan kaldırılmış olacaktır. Diğer yandan hastalar kalıcı sorunlara maruz kalmıyor. Bu yöntem ayrıca oldukça maliyet etkin bir tedavi seçeneği oluşturuyor.

Ayarlanabilir Şant ve Antibiyotikli Şant Nedir