Beyinde Su Birikmesi (Bos) Nedir?

tarafından
3322
Beyinde Su Birikmesi (Bos) Nedir?

Beyinde su birikmesi konusu internet üzerinden son dönemlerde en çok aratılan kelimeler arasında yer alıyor. Buradan yola çıkacak olursak beyinde su birikmesi konusunu kapsamlı olarak değerlendirelim. Bu konuyu incelediğimiz zaman karşımıza Hidrosefali kelimesi çıkıyor. Yani hidrosefali kelimesinin anlamına baktığımız zaman Hİdro =Su – Sefali= baş kelimesi şeklinde tanımlanıyor. Dolayısıyla beyin cerrahisinde pratik olarak açıklanacak olursak beynin boşluklarında aşırı bir şekilde BOS yani beyin omurilik sıvısı birikmesidir. Yani daha açık bir ifadeyle anlatmak gerekirse beyinde su birikmesi kafanızın içerisindeki odacıklara beyin omurilik sıvısının dolarak bu bölgede genişleme yapması demektir. Bunun tıp dilindeki tanımlaması ise Hidrosefali’dir.

Hidrosefali her yaş grubunda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ancak herkeste aynı şekilde seyretmez. Bunun için bu hastalığın bir anlamda kişiye öz bir seyri de vardır.

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Nasıl Dolaşım Yapar?

Beynin genel olarak yapısına baktığımız zaman burada kendisine göre bir dolaşım düzeni vardır. Dolayısıyla beyinde sıvı her insanda dolaşarak sonra tekrar sindirime ve oradan da dışarıya doğru atılmaktadır. Beynin içerisinde ventrikül yani karıncık denilen 4 tane havuz bulunuyor. Araknoid ağın altında yer alan subaraknoid mesafede gezen bu BOS’un omurilik ile ilişkisi de vardır.

Peki, bu beyin omurilik sıvısı nasıl hareket eder derseniz burada da açıklama yapalım. Birinci ve ikinci karıncılardan ince bir delik yolu ile birlikte üçüncü karıncığın içerisine gider buradan da daha sonra diğerlerinden biraz daha büyük olan dördüncü karıncığa geçer ve son olarak ise ulaştığı yeri omuriliktir. Sıvı yalnız bu şekilde değil aynı zamanda beynin etrafında da dolaşmaktadır. Araknoid vilus denilen çıkıntılar tarafından araknoid membran üzerinde tekrar emilmeye başlar kısacası beyinde suyun dolaşımı o kadar basit bir sistem değildir. Bunun yanı sıra bu sıvının da önemli bir takım görevleri vardır. Bu görevler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Kafa içi basıncı dengelemek
 • Beyni dış etkilere karşı korumak
 • Beynin ileti fonksiyonunu yerine getirmek
 • Beyni beslemek

Beyinde Su Birikmesi Türleri

Beyinde su birikmesi iki tipte incelenir. Bunlardan ilki tıkanmanın yaratmış olduğu aşırı oranda BOS birikimi ya da emilimde meydana gelen eksikliğe bağlı olarak BOS birikmesi.

Beyinde Su Birikmesi Neden Olur?

Beyinde su birikmesi tıkanmaya bağlı olarak oluşmuş ise bu durumun birkaç nedeni olabilecektir. Bu nedenler ise şu şekildedir.

 • Doğumsal nedenler
 • Dandy Walker sendromu
 • Tümör nedeniyle oluşan tıkanıklıklar
 • Hidrosefali
 • Beyin kanaması
 • Kafa travmaları
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar (menenjit)
BEYİNDE SU BİRİKMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyinde su toplaması yani diğer ismiyle hidrosefali kafatasının içerisindeki basıncın artmasına neden olur. dolayısıyla bahsettiğinizkişi bir bebek ise şu belirtiler ortaya çıkacaktır.

 • Kafa şeklinin ani büyümesi,
 • Çocukta huzursuzluk
 • Gelişme geriliği
 • Beslenmede zorluk
 • Kusma
 • Uyuklama
 • Gözlerin aşağı doğru sarkması  (batan güneş manzarası)

Eğer ki siz çocuğunuz da bu yukarıda belirtmiş olduğumuz durumları görebiliyorsanız bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

YETİŞKİNLERDE BEYİNDE SU TOPLAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yetişkinlerde gösterilen belirtiler ise şunlardır.

Yetişkinlerde kafatası artık gelişimini tamamlamıştır. Dolayısıyla kafada gözle görülür bir durum tespit edemezsiniz. Dolayısıyla yetişkin kişilerde kafa iç basıncı artmış olduğu için ciddi bir baş ağrısı, görme problemi, kusma, sinirlilik, güçsüzlük, ilerleyen safhalarda uykuya eğilim, idrar kaçırma, yavaş ya da sınırlı hareket etme, kas spazmı ve komaya kadar gidebilen belirtiler görülebilmektedir.

BEYİNDE SU BİRİKMESİ TEŞHİSİ

Beyinde su toplaması yetişkinlerde istenilen birkaç tetkikle birlikte tanı koyulacaktır. Bebeklerde ise kafanın büyümüş olması başlı başına bir göstergedir bunun yanı sıra gözlerin aşağıya doğru kayması ve bebeğin huzursuzluğu bu teşhisin konulması için yeterli olacaktır. Yetişkin kişiler nöroloji doktoruna muayene olduktan sonra istenilecek olan BT,MRG,USG gibi tetkiklerle birlikte teşhis daha net bir şekilde konulabilmektedir.

BEYİNDE SU BİRİKMESİ TEDAVİSİ

Beyinde Su BirikmesiBeyinde su toplaması olmuş ise bu durumda ilaçla tedavi mümkün değildir. yapılacak olan şey bir beyin cerrahı tarafından ameliyat edilmek olacaktır. Bu ameliyatla birlikte şant denilen bir cihaz kafatasına takılarak cilt altında bir boru ile birlikte karın boşluğuna ya da kalbe gönderilecektir. Ancak tıkanıklığa neden olan şey bir tümör, kist ya da benzeri bir şey ise bu durumda onların temizlenmesi de yeterli olabilir. Eğer ki bu durumda tıkanıklık açılmazsa yine buna uygun olarak bir tedavi şeklinin planlaması yapılacaktır.

HİDROSEFALİ BEYİNDE SU BİRİKMESİ TEDAVİSİNDE ŞANT AMELİYATI NEDİR?

Hidrosefali gelişmesinden sonraki süreçte cerrahi müdehale düşünülüyorsa buradaki amaç kafatası içerisindeki birikmiş olan suyun karın zarına ya da kalbe gönderilmesidir. Dolayısıyla bu işlem ancak şant ameliyatı ile gerçekleştirilir. Ameliyatla birlikte Şant’ın bir ucu beyin boşluğuna yani tıbbi ismiyle ventrikül denilen boşluğa diğer ucu ise karın zarının altına gönderilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kalp ve akciğerede gönderim yapılabilir ancak bunun karna göre daha riskli olması da bunu ikinci planda düşündürmüştür.

BUNU DA OKUMALISIN: Şant Olduğu Yerde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Hidrosefali tedavisi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle de çocuk ve bebeklerde motor hareketlerinde de sorunlara neden olabileceği için vakit kaybedilmemesi şarttır. Hidrosefali ameliyatında süre ne kadar erken olursa başarı da aynı oranda sağlanmış olacaktır.

Hidrosefali tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde motor gelişiminde ve nörolojik herhangi bir sorun olmaması için beyinde su toplanması tedavisi kesinlikle yapılmalıdır. Hidrosefalide erken yapılan tedavi ile büyük oranda başarı sağlanabilir. Şant tedavisinde düzenli takip, gelişebilecek komplikasyonlar açısından çok önemlidir.

ŞANT AMELİYATININ RİSKİ VAR MIDIR?

Şant ameliyatı cerrahi bir müdehale gerektirdiği için mutlaka her ameliyat gibi riskleri de vardır. Ancak günümüzde kullanılan teknoloji ve acil müdehalenin de yeteri kadar uygun olması bu ameliyatların riskini de elbette ki düşürmüştür. Bu konuda ayrntılı bilgi almak istiyorsanız Şant Ameliyatının Riski Var mıdır? Başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

BEYİNDE SU BİRİKMESİ İLE İLGİLİ BENZER SAĞLIK YAZILARI

Hidrosefali Hastalığı

Hidrosefali Hastalarının Ömrü Ne Kadar?

Hidrosefali Nedir Ve Neden Olur?

Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi

Beyin felci (serebral palsi) nedenleri ve tedavisi

 

BEYİNDE SU BİRİKMESİ İLE İLGİLİ FORUMDAKİ SORULAR