Beyine Şant Takılması ve Şantın İyileşme Süreci

tarafından
1285
Beyine Şant Takılması ve Şantın İyileşme Süreci

Beyine şant takılması ve şantın iyileşme süreci hastanın yaşı, genel durumu ile ilgili bir konudur. Bunun için şant konusu olduğunda net bir süre vermek doğru olmayacaktır. Bunun için önce hastanın genel durumunun ameliyata uygun olması gereklidir. Şant bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de cerrahi bir müdahale olarak tercih edilir amacı ise beyinde biriken suyun buradan tahliye edilmesidir. Sağlıklı bir insanın beyni gün boyunca 500 mm civarında BOS üretir dolayısıyla buradaki dolaşımda yaşanan bir bozukluk olan hidrosefali nedeniyle suyun boşaltılmaması şant takılmayı zorunlu hale getirir.

Beyine Şant Ne Zaman Takılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sinir sisteminde yaşanan aksaklık neticesinde hidrosefali gerçekleşirse şant takılması gündeme gelecektir. Bunun kararını da uzman doktorunuz verecektir. Yetişkinlerde genelde beyin kanaması sonrasında hastanın yaşam standardının yükseltilmesi açısından uygula gerçekleştirilir. Hastanın iyileşme süreci ise hasarın büyüklüğüne ve de beynin iyileşme yapısına bağlı olarak değişecektir.

Beyine Şant Takıldıktan Sonra Hasta İyileşir mi?

Şant kaçınılmaz bir durumdur ve şantın takılması aynı zamanda takibini de gerektirir. Hidrosefali devam eden bir hastalık olduğundan dolayı kişi hayatının bundan sonraki bölümünde daima kontrol altında ve takip edilmek zorundadır. Bu da yılda bir kez MR ya da tomografi ile takip gerektirir.

Beyine Takılan Şantın Tıkanma Belirtileri

Şant ameliyatı olduktan sonra bir müddet vücuda uyum sağlaması beklenir. Eğer ki şantta tıkanma meydana gelmişse hasta da şu belirtiler meydana gelecektir.

  • Ameliyat yerinde ve borunun geçtiği deri üzerinde kızarıklık ve hassasiyet durumu
  • Şant bölgesinde şişme ve ağrının olması
  • Şuur kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Başağrısı ve çift görme
  • Ateş ve Karın ağrısı
  • Ameliyat önceki döneme dönme