Engelli Öğrenciye Aylık Para Yardımı

tarafından
883
Engelli Öğrenciye Aylık Para Yardımı

İster engeliniz olmasın isterse olsun. Okumak öğrenmek sizin en büyük hakkınız bunun içinde devlet sizin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeniz için desteğini sürdürüyor. Engelli okuyan öğrencilere verilen destekten bugün milyonlarca öğrencinin de faydalandığını söyleyelim. Devletin engelli öğrencilere verdiği aylık para yardımı ise 509 lira.

Devlet özel eğitim öğrencilerine ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan öğrencilerin giderlerine destek olması açısından eğitim yardımı sağlıyor. Yardımın miktarı ise 509 lira. Grup eğitimi alan öğrencilere ise ekstra 143 lira daha destek veriyor. Bu destek Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Engelli öğrenciye aylık para yardımı verilirken Maliye Bakanlığından açıklanan teblig ise şu şekilde.

“Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal engelli bireyleri kapsayan eğitim giderlerinin belli bir kısmı her yıl, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı; Katma Değer Vergisi hariç olmak üzere bireysel eğitim için aylık 509,00 TL, grup eğitimi için aylık 143,00 TL olarak belirlendi.”

Devletin yapmak istediği şey ise eğitim almak isteyen engelli öğrencilerin başvurmaları halinde bu hakkın kendilerine verilmesi. Ancak hakkın kazanılması için öğrencinin özel eğitim kurumunda okuması şartı var.

Gerekli olan ilk şey ise raporun bulunmasıdır. Ailelerin eğitim konusunda sıkıntı yaşamamaları adına getirilen bu sistemde engelli öğrencilerin de eğitimlerini aksaksız bir şekilde sürdürebilmeleri.