Hamilelikte Hidrosefali

tarafından
481
Hamilelikte Hidrosefali

Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde çok duyduğumuz Beyinde su toplama durumu gebelik dönemi içerisinde olan annenin de korkulu rüyası olmayı başarmış durumda. Hamilelikte hidrosefali ender olsa da görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın gelişimi 16. Haftadan sonra başlar ve BOS yani beyin omurilik sıvısı bebeğin kafasında toplamaya başlar. İnsan vücudunu ele alırsak hepimizin kafasında bu sıvı vardır ancak sağlıklı kişilerde bu sıvının kafanın içerisinden tekrar dolaşıma katılabilmesi için düzenekte vardır. Hidrosefali gelişen kişilerde bu düzenek çalışmadığından dolayı bu hastalık meydana gelir. Beyin omurilik sıvısının görevi beynin beslenmesine ve atıkların buradan dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Diğer bir konuda beyne dışarıdan gelebilecek bir darbeye karşı korunmasını sağlamaktır.

Beyin omurilik sıvısı insan vücudunda beyin kanallarında ve de omurilikte rahatlıkla dolaşır bu sıvının geçtiği bir kanalın tıkanması da bu hastalığın başlamasına neden olmuştur. Tıkanma olunca beyinde su gidecek başka bir yer bulamayacağından hızlı bir şekilde sıvı artışı olacak ve basınç artmaya devam ettikçe de beyne zarar verecektir. Bu da küçük çocuklarda bebeğin başının büyümesine neden olur.

Aşağıdaki yazımızda bebeklerin baş ölçüleri yaş ve ay aralıklarına göre belirtilmiştir buradan takip edebilirsiniz

Hamilelikte Hidrosefali Teşhis ve Tedavisi

Hamilelikte hidrosefali teşhis ve tedavisi oldukça basittir. Ancak bu süre 19. Haftadan itibaren yapılamaz. Çünkü bu haftada bebeğin ultrason tetkikleri de başlamış olacaktır. Bu şekilde bir şüphenin gerçekleşmesi halinde doktor MR isteyerek tanının konmasına yardımcı olmak ister. Hamilelikte hidrosefali hastalığı ilaçla tedavi edilemez bunun içinde anneye gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılmaması konusunda sorular sorar. İşte asıl püf ve önemli noktada buradadır. İsterseniz gebeliğin sonlanmasına karar verebilirsiniz.

Anne Karnında Hidrosefali

Hamilelikte hidrosefali hastalığı tespit edilen bir bebek için yapılacak şey ise bir an önce bebeğin doğumunun gerçekleştirilmesi ve ameliyat edilmesidir. Çünkü ne kadar erken bir süre içerisinde ameliyat edilirse o kadar iyidir. Bu süre bebeğin doğumundan bir hafta içerisinde gerçekleştirilebilir. Bebeğin kafasına takılacak olan şant denilen cihaz BOS’un beyinden dolaşıma katılmasını sağlayacaktır. Ancak bu süreç aileye güçlük çıkarabilir. Çünkü bazı çocuklarda şantın vücutla uyumu kolay kolay olmadığından bir çok ameliyat geçirmek durumunda kalabiliyor.