Hidrosefali Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

tarafından
642
Hidrosefali Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Hidrosefali ameliyatı sonrası neler olur merak ediyor musunuz? hemen açıklayalım. Öncelikli olarak bilelim ki hidrosefali ameliyatının yapılmasının amacı kafa içerisinde oluşan fazla sıvının normal düzeye çekilmesidir. Dolayısıyla hidrosefali doğuştan meydana gelebileceği gibi aynı zamanda da sonradan oluşabilmektedir. Hidrosefali de herhangi bir şekilde ilaç tedavisi mümkün değildir. Dolayısıyla bu durum zaman içerisinde takip edilerek eğer ki bir tehlike arz etmiş ise o zaman cerrahi yöntem uygulanacaktır. Hidrosefali de amacın fazla suyun azaltılması olduğunu söyledik. Burada kişinin kafasının içerisine şant denilen bir aparat takılacaktır.

Hidrosefali Ameliyatı Sonrası Bakım

Hidrosefali ameliyatı sonrası bakım çok önemlidir. Bu nedenle de enfeksiyon ihtimaline karşın önlem alınması gerekiyor. Hidrosefali ameliyatı sonrasında hastanın yaşam kalitesinin de yükselmiş olması beklenir. Zeka ya da göz kaybı ameliyat öncesinde yaşanmış ise bu durumda geri dönüş olmaz.

Hidrosefali ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  • Hidrosefali ameliyatı sonrasında şant takılmış ise şantın geçtiği bölgede kızarıklık oluşmuşsa doktora başvurmak gerekir.
  • Fışkırır gibi kusma meydana gelmiş ise
  • Yüksek ateş varsa
  • Çift görme ya da baş ağrısı şikayeti varsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Burada bir hatırlatma yapacak olursak. Şant’ın her zaman enfeksiyon ihtimali olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle de o bölgeye dokunurken dikkatli olmanız gerekir. Şant sürekli olarak takip altında olması gerekir. Eğer ki şant bebekte takılı ise mutlaka baş çevresi düzenli bir şekilde ölçülmelidir.