Hidrosefali-Baş Çevresi Ölçüsü

tarafından
8668
Hidrosefali-Baş Çevresi Ölçüsü

Baş Çevresi Nasıl Ölçülür? : Hidrosefali olan bebeklerde en önemli kontrollerden birisi baş çevresi ölçüsü olmaktadır. Çünkü hidrosefali gelişen bir bebekte müdahale edilmemesi durumunda baş çevresinde hızlı bir büyüme meydana gelecektir. Bu konuda eğitim alan bir aileye şu öneriler verilir ve baş çevresinin düzenli olarak ölçülmesi istenir. Elinize alacağınız bir mezro ile bebeğinizin kaşının ve kulaklarının hemen üzerinden arkaya doğru birleştirin ve bu sayede çıkan sonucu da takip edin aşağıdaki listede bebeğinizin kız ve erkek olmakla birlikte 0-3 yaş arasında ne olması gerektiği  rakamlarla belirtilmiştir.

0-3 YAŞ ARASI ERKEK BEBEKLERİN BAŞ, BOY VE KİLO ÖLÇÜLERİ

0–3 YAŞ ARASI KIZ BEBEKLERİN BAŞ, BOY VE KİLO ÖLÇÜLERİ

PERSENTİL NE DEMEK?

Persentil örneğin 100 kişilik bir sınıftaki  100 kızın baş çevresini ölçüp bunları uzunluğa göre  sıraya dizerseniz. Kafası en küçük kişi 1 persentil (p), Kafası en küçük 3 Kişi 3 persentil (p) altı, en ortadaki kişi 50  persentil (p), Kafası en büyük 3 kişi 97 persentil (p) üstü olur.

4–20 YAŞ ARASI ERKEKLERDE BAŞ, BOY VE KİLO ÖLÇÜLERİ

 

4–20 YAŞ ARASI KIZLARDA BAŞ, BOY VE KİLO ÖLÇÜLERİ

 

NOT : Bebeğinizi baş ölçüsü ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini aşağıdan yorumlarla bizimle paylaşırsanız yanıt verebiliriz.