Hidrosefali Fizik Tedavi Almalı mı?

tarafından
475
Hidrosefali Fizik Tedavi Almalı mı?

Hidrosefali hastası ailelerinin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi fizik tedavi sürecidir.  Çünkü hidrosefali sonrasında fizik tedavi süreci ne kadar hızlı başlatılırsa ilerleme de o kadar başarılı bir şekilde devam edecektir. Hidrosefali cerrahi müdahale sonrasında gelişimin yavaşlaması, hareketlerde kısıtlılık, denge problemi, kaslarda meydana gelecek sorunlar ve zihinsel problemler gibi sayılabilir. Böyle durumların görülmesi halinde ise fizik tedavi her zaman hızlı başlatılmalıdır.

Hidrosefali Fizik Tedavi Raporu Nasıl Alınır?

Hidrosefali hastalığında fizik tedavi raporu hastane doktorunuz tarafından 90 saat şeklinde düzenlenebilir. Bu yılda alacağınız tedavi süresidir ve fizik tedavi merkezleri bu süreyi yıla bölerek haftalık günler ayarlar. Saatlik olabileceği gibi iki saatte fizik tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Özel Eğitimde Fizik Tedavi

Hidrosefali hastalığında sağlık kurulu raporunuzun olması halinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkınız olacaktır. Bunun için elinizdeki sağlık kurulu raporuyla RAM’a (Rehberlik Araştırma Merkezi) başvurmanız gerekiyor.

RAM Raporu Nasıl Alınır?


Sağlık kurulu raporunuzla Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) başvurduğunuzda size gün belirleyecek ve o günde çocuğunuzla birlikte gideceksiniz. Sizi küçük bir testten geçirecek ihtiyacınıza göre bireysel, gurup, fizik tedavi ve dil konuşma eğitimleri ile ilgili rapor çıkarılacak. Bunların hepsini birden alabileceğiniz gibi bir ya da iki tanesini de alabiliyorsunuz. Bunun içinde RAM’ın değerlendirmesi önemlidir.

Özel Eğitimde Nasıl Yararlanılır?

Her ilde ve ilçede özel eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler sizi evinizden alarak yine rehberlik sonrasında evinize bırakmaktadırlar. Bazı özel eğitim merkezleri ekstra ücretler talep ederken bazıları bunun karşılığında ekstra hizmet verirler.

Ankara’da en iyi rehabilitasyon merkezleri listesi için burayı inceleyebilirsiniz.