Hidrosefali Genetik midir?

tarafından
1305
Hidrosefali Genetik midir?

Bu hastalıkla mücadele eden kişilerin büyük bir bölümün kafasındaki soru Hidrosefali genetik midir? Oluyor. Hidrosefali bilindiği üzere insan vücudundaki sıvının kafanın bir bölümünde toplanarak oradan vücuda dağılmamasıdır. Bu sıvı omurilik sıvısı olarak tanımlanır. İnsanın kafatasının kendine özgü olan bir basıncı vardır. Bu basıncın ise dengeli bir şekilde kalması gerekir. Hidrosefali geliştiği zaman ise beyne olan baskı artacağından dolayı beyin olumsuz yönde etkilenmeye başlayacaktır. Normalde insan vücudundaki bu sıvı sürekli olarak yenilenir ve vücudun içerisinde emilerek kaybolur. Hidrosefali olması durumunda ise bu düzen bozulmuş olacağından emilim gerçekleşemez ve sıvı beynin etrafında birikmeye başlar.

Hidrosefali genelde bebeklerde görülür ve zaten hidrosefali genetik midir? Sorusunun asıl nedeni de buradan kaynaklanır. Bu sorunun yanıtına bir anlamda evet denilebilir. Çünkü hidrosefalinin birçok nedeni vardır ve bunlardan bir tanesi de genetik olmasıdır.

Aşağıda hidrosefalinin nedenleri maddeler halinde listelenmiştir.

Hidrosefali Nedenleri Nelerdir?

  • Genetik bozukluklar
  • Gelişimsel bozukluklar
  • Beyin kanamaları
  • Travmalara maruz kalma
  • Tümörler
  • Prematüre doğum
  • Menenjit

Hidrosfali’de Tanı Nasıl Konur?

Aslında hidrosefali genetik midir? Sorusunun yanıtı da net olarak burada verilebilir. Çünkü bir hidrosefali tanısı en erken olarak annenin karnındayken konulabilir. Bu da hidrosefali hastalığını genetik bozukluk olarak değerlendirilmesini sağlar.

Günümüzde bilindiği üzere kürtaj yaptırmak yasaktır. Ancak anne karnında hidrosefalinin gelişmiş olması gebeliğin sonlandırılabilmesi için yeterli bir durumdur. Anne ve baba isterlerse bu hakkı kullanabilirler.

Gelelim asıl konumuza anne karnında gebelikte bebekten hidrosefali konusunda şüphe edilmişse bu durumda ayrıntılı ultrason yapılması istenilir. Gebeliğin 17 ile 24 haftası arasında her gebenin mutlaka üç boyutlu ultrasona girmesini tavsiye ediyoruz. Bu olası sorunların erken tespitinde oldukça önemlidir. Anne ve bebek için süreç biraz daha önem kazanabilir.

Hidrosefali Tedavisi Varmı dır?

Hidrosefali’nin ilaçla yapılacak herhangi bir tedavisi maalesef ki yoktur. Tedavi yalnızca cerrahi müdahale ile yapılabilir. Bebeğin doğduktan sonra ya da hidrosefali olan birisinin kafasına takılacak olan şant’la tedavi edilebilir. Ancak bundan sonraki sürecinde mutlaka kontrollü olması gerekir.

Hidrosefali genetik midir?