Hidrosefali Kendiliğinden Geçer mi?

tarafından
1809
Hidrosefali Kendiliğinden Geçer mi?

Hidrosefali kendiliğinden geçer mi? Sorusu bu hastalıkla henüz yeni tanışan aile ve hastaların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Bizde makalemizin ayrıntılarında hidrosefali genetik mi, hidrosefali iyileşir mi ve hidrosefali hastalığı nedir? Bu konuya açıklık getirelim istedik.

Yetişkin Hidrosefalisi

Yetişkin kişilerde görülen hidrosefali sinsi bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla hastanın yaşının ilerlemesi neticesinde BOS yani Beyin Omurilik Sıvısı basınının artması beraberinde hafızanın kaybına, yürümede güçlük çekilmesine ve idrarını tutamama gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu şikayetlerin büyük bölümü yaşa bağlı olarak geldiğinden dolayı genelde hasta bunun yaşlılığa bağlı olduğunu düşünür. Ancak hissedilen ve görülen bulguları değerlendirip nedenlerine baktığımız zaman normal basınçlı hidrosefali gibi bir durumun yattığı ortaya çıkacaktır. Hasta da durum ilerlediğinde halen bu şekilde düşünülmeye devam ederse sonrasındaki süreçte daha da ağırlaşmaya başlayacak ve hasta ister istemez doktora başvurmak zorunda kalacaktır. Yapılan tetkik neticesinde durumun hidrosefali olduğu anlaşılır.

Yetişkin Hidrosefalisi Belirtileri

Yetişkin hidrosefali de belirtiler yukarıda da bahsettiğimiz gibi üç şekilde olacaktır.

  1. Hafıza kaybı
  2. Yürümede güçlük
  3. İdrar kaçırmaları

İlginizi Çekebilir: Hidrosefali Hastası Yürüyebilir mi?

Günümüz teknolojisi gelişmiş olduğundan dolayı hidrosefali hastalığı teşhisi sonrasında Beyin ve Omurga ameliyatları küçük deliklerin açılması ve buradan kamera sisteminin içeriye salınarak alınmasıyla yani Nöroendeskopi yöntemiyle üç boyutlu olarak tamamlanmış olacaktır. Bu işlem hastalara çok büyük konfor getirmiştir.

Hidrosefali Kendiliğinden Geçer Mi?
Hidrosefali Kendiliğinden Geçer Mi?

Ventikülo Peritoneal Şantlama Nedir?

Hidrosefali hastalığının tespit edilmesinden sonra yapılacak uygulama şant operasyonun yapılmasıdır. Bu operasyona Ventikülo Peritoneal Şantlama denilmektedir. Bu cerrahi işlem sırasında beyin içerisindeki su kanallarına ince bir tüp yerleştirilir ve bu tüp sayesinde kafada biriken BOS karın zarına gönderilir. Karın zarında emilen bu sıvı böbrekler aracılığı ile süzüldükten sonra idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Kısacası Ventikülo Peritoneal yani kafaya şant takılması işleminin amacı budur.

Endoskopik Ventikülostomi Nedir?

Yetişkin hidrosefalisinde bir diğer uygulanan yöntem ise endoskopik Ventikülostomidir. Ancak bu işlem her hasta için uygun olmayabilir bunun için bu işlemin yapılacağı hastanın çok iyi seçilmiş olması gerekir. Uygulama sınırlı sayıda hastalarda çok iyi sonuç verebilir. Bu işlemde yapılacak olan ise beynin su kanallarına kamera ile girilerek diğer su kanalına pencere açılır ve bu açılan pencereden su kanalları arasında bir köprü yapılmış olur. Ağızlaştırma anlamına gelen operasyonun amacı ise BOS miktarının düşürülmesini sağlamaktır.

Hidrosefali kendiliğinden geçer mi? : Yukarıda bahsetmiş olduğumuz her iki yöntem de amaç BOS’un miktarının düşürülmesidir ve başarılı olduğu takdirde her ikisinde de hastanın şikayetlerinde belli ölçüde azalma olacak ve yaşamsal fonksiyonlar tekrar kazanılmaya başlayacaktır.

Yukarıda hafıza kaybından bahsettik ancak her yetişkin hastada da bu durumun görülüyor olması hidrosefali hastalığının habercisi değildir. Bununla birlikte diğer semptomların görülmesi ve hastanın tetkiklerinin sonucu çok önemlidir. Belki de hafıza kaybının nedenlerinin altında başka sebeplerde yer alabilir.