Hidrosefali Nedir?

Hidrosefali Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hidrosefali nedir? Sorusunun yanıtını vermeye çalıştığımız sitemizde aynı zamanda diğer gerekli bilgileri de hidrosefali hastalarına ve ailelerine yakından anlatmaya çalışalım istedik. Hidrosefali ne demek sorusunun yanıtına gelince herkesin anlayabileceği şekilde anlatacak olursak insanlarda kafa içerisinde biriken su demektir. Özellikle bebeklerde doğuştan ya da doğumdan hemen sonra görülen bu hastalığın ilaçla tedavisi mümkün değildir. Dolayısıyla hidrosefali meydana gelmesi halinde kafadaki suyun boşaltılması işin şant adı verilen bir cihazın kafatasının içine yerleştirilmesi gerekir. Bu cihaz hastalığın durumuna göre bazı noktalara yerleştirilir. Şant ameliyatının riski var mıdır? Derseniz her cerrahi girişimde olduğu gibi şant ameliyatında da risk vardır ancak bu risk günümüzde kullanılan yüksek teknolojiler sayesinde olabildiğince alt seviyelere düşürülmüştür. Asıl mesele şantın takılması sırasında yaşanacak risk değil şantın takılmasının ardından vücudun uyum sağlaması ve kafadaki suyun istenildiği şekilde boşaltılabilmesidir.

Tıpta Hidrosefali Ne Demektir?

Hidrosefali Tıbbi Tanımı: Hidrosefali BOS yani beyin omurilik sıvısının emilimdeki dengesinin çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulması ve dolaşımın engellenerek beyin odacıklarına dolan BOS’un basınç yaparak sıkışmasıdır.

Yukarıda hidrosefali nedir? Ne değildir açıkça belirttik ve anlaşıldığını umuyoruz. Ancak bu hastalıkla ilk kez tanışan ya da doğum öncesinde çocuğunuzda hidrosefali mevcut denildiğinde ailenin bu durum karşısında şoka uğraması ve hidrosefali’nin neden kaynaklandığını düşünüyor olması süreç içerisindeki ilk karşılaşılan durum olacaktır.

Hidrosefali Nedir?
Hidrosefali Nedir?

Hidrosefali Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hidrosefali genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Her 500 çocuktan bir tanesinde görülebilen bu hastalığın birçok sebebi vardır. Ancak genelde nedenler arasında doğum sırasında bebeğin beyin kanaması geçirmesidir. Bunun yanı sıra annedeki folik asit eksikliği de hidrosefali sebepleri arasında gösterilen durumdur. Bunun için uzmanlar her zaman planlı gebelik önermişlerdir. Hidrosefali’ye neden olabilecek diğer durumlar ise aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

• Erken doğum

• Enfeksiyon

• Tümörler

• Doğum yaralanmaları

Hidrosefali’de nedenler yukarıdaki gibi sıralanmaktadır. Ancak bu durumun tespiti de önemli bir konudur.

Hidrosefali Belirtileri Nelerdir?

Hidrosefali’de belirtiler çocuklarda ve yaşlılarda ayrı ayrı değerlendirilebilir. Bunun için bu hastalığı iki şekilde ele almak faydalı olacaktır. .

Bebeklerde Hidrosefali Belirtileri

Bebeklerde hidrosefali’nin belirtileri yetişkinlere göre daha belirgindir. Bebeğin bıngıldağında şişlik ve yumuşaklığın olması, bebeğin başının olması gerektiğinden büyük ya da büyümeye devam ediyor olması, nöbet hali,  beslenmede yaşanan dengesizlik, sinirlilik hali, hareketsizlik, fışkırarak kusma şeklinde sıralanabilir. Yeni doğan çocuğunuzda böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışmanızı mutlaka öneririz. Ancak genelde bebek doğmadan önce 16. haftada hidrosefali teşhisi konulmuş olacağından sonraki süreçte her şey biraz daha kontrollü olacaktır.

Çocuklarda Hidrosefali Belirtileri

Algılamada dengesizlik, baş ağrısı, fışkırarak kusma, görmede bozukluk, denge kaybı gibi durumlar çocuklarda hidrosefalinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Hidrosefali’de Klinik Tablo Nasıl Olur?

Hidrosefali bebek ve çocuklarda gelişiyorsa bu dönemde en belirgin durum bebeğin başının olması gerekenden çok hızlı bir şekilde büyüyor olmasıdır. Bu durum 0–2 yaş arasındaki çocuklarda geçerlidir. yeni doğan bir bebeği düşündüğümüzde bebeğin haftalık olarak baş çevresinde 1 cm’lik bir büyüme söz konusu olacaktır.

Not: Bebek ve çocuklarda baş büyümesinin ölçülerinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hidrosefali-Baş Çevresi Ölçüsü

Hidrosefali’de Tanı Nasıl Konulur?

Hidrosefali tanısının konulması için MR ve tomografi önemli yer almıştır. Kafada meydana gelen yukarıdaki değişimleri fark ettiğinizde doktorunuzla görüşmeniz durumunda bu istemleri yapacak ve hastalığın tanısı da bu şekilde konulmuş olacaktır.

Hidrosefali Nedir?
Hidrosefali Nedir?

Hidrosefali Tedavisi Var mıdır?

Girişte de bahsettiğimiz gibi hidrosefali ilaçla tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Bebeğin gelişimine zarar verilmemesi için bir an önce şant ameliyatının olması gerekir. Bu sayede beyin içindeki BOS basıncı düşürülmüş olacak ve hayati tehlike ortadan kalkacaktır. Şantın takılmasının nedeni ise beyinde biriken suyun bir hortumla karın boşluğuna uzatılmasını sağlamaktır. Hortum dediğimiz bu sistem çok ince olmakla birlikte bebeğin deri altından uzatıldığı için dışarıdan görünmez. Ancak bölgeye dokunduğunuz zaman deri altında şant sistemini elinizle hissedebiliriniz. Şant ameliyatı sonrasında ise hasta sürekli olarak takibe alınmalıdır.

Hidrosefali Sonrasında Fizyoterapi Gerekir mi?

Hidrosefali nedenlerinden bir tanesi Spina Bifada’dır dolayısıyla bir omurilik rahatsızlığı olan bu hastalık aynı zamanda vücudun alt bölümünü de etkilediğinden dolayı ayaklarda his kaybı ya da yürüyememe gibi durumla karşılaşılabilir. Hidrosefali hastalığının tedavisi aşamasında fizyoterapi alınması da hastalıkla mücadele için önemlidir. Hidrosefali motor gelişimini etkileyeceğinden dolayı fizik tedavi süreci başlatılmalı ve bu sayede çocuğun gelişimi de ileri düzeye doğru çekilmelidir. Hidrosefali nedir? Ve sonrasındaki süreç bu şekilde izlenmesi ve takip edilmesi gerekir.

 Hidrosefali Nelere Dikkat Etmeli?

 Hidrosefali tanısı konulmuş ve şant ameliyatı yapılmışsa o zaman yaşanılacak sorunların engellenebilmesi için hastanın ya da hasta yakınlarının şunlara dikkat etmesi gerekir.

Hidrosefali hastasının mutlaka düzenli ve sık aralıklarla muayene edilmesi gerekir. Eğer şant yeni takılmışsa ayda bir daha sonra 3 ayda bir sonra 6 ayda bir ve en son hiçbir sorun yoksa yılda bir kez doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Doktor kontrollerinizi ise sizi takip eden doktorunuz belirleyecektir.

  • Ameliyat yerinde herhangi bir kızarıklık, hassasiyet, şant yolu üzerinde kızarıklık, şişkinlik ve ağrı varsa
  • Hasta bebek ve sürekli bir huzursuzluğu varsa
  • Bulantısı ve fışkırır derece de kusması varsa
  • Baş ağrısı ve çift görme varsa
  • Ateş varsa
  • Karın ağrısı varsa
  • Nöbet ve havale geçirmişse
  • Ameliyattan önceki haline tekrar dönmüşse
  • Patates çuvalı gibi yığılmışsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz ve en yakın sağlık kuruluşuna hastayı götürmeniz gerekir.

Hidrosefali hastalığında sorun ne kadar erken tespit edilirse o kadar faydalı olacaktır. Sorunun fark edilmemesi ise hayati risk doğurur ve ölüme kadar götürebilir.

Şanta bağlı olan sorunlar çok hızlı bir şekilde gelişir ve saatler içerisinde hastanın durumu kötüye doğru gidecektir. Eğer ki böyle bir durumdan şüphe etmişseniz o zaman en yakın beyin ve sinir cerrahisine ya da doktorunuza ulaşmanız gerekir.

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hidrosefali.net Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir