Hidrosefali Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

tarafından
1061
Hidrosefali Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Hidrosefali şant ameliyatı cerrahi işlemlerde en riskli olan gruplardandır. Bu ameliyat sırasında hastanın (çocuk ya da yetişkin) kafatasında küçük bir delik açılarak ilk müdahalenin gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu ameliyatta hastanın konforunun artırılması için anestezi uygulaması yapılarak hastanın belli bir süre boyunca uyutulması sağlanmış olacaktır. Takılacak olan şantın bir ucu BOS yani beyin omurilik sıvısının bulunduğu beyindeki odacığa yerleştirilir diğer ucu da buradaki sıvının kolay bir şekilde emiliminin gerçekleştirileceği karın veya kalp boşluğuna uzatılır.

Hidrosefali şant ameliyatı uzun süren bir işlemdir ve zordur. Bunun içinde doktor seçiminde ve hastane seçiminde dikkat etmek gerekir.

Ameliyatın olumlu geçmiş olması daha sonra sıkıntı ve risklerin olmadığı anlamına gelmez. Bu riskler ameliyat öncesinde de sonrasında da vardır ve hastanın onay vermesi ya da anne babanın onay vermesi durumunda operasyonun yapılmasına başlanacaktır.

Hidrosefali Şant Ameliyatı Kimler Olabilir?

Kafatasında aşırı miktarda suyun birikmiş olması ve bu suyun buradan tahliye edilmemesi Hidrosefali hastalığının oluşmasına neden olur. Bu hastalığın oluştuğu çocuklarda kafa normalden daha fazla büyük olur. Ancak bu hastalıkta belli bir yaş grubu olmadığı ve herkeste görülebildiği için ileriki yaşlarda oluşması durumunda kafa büyümesinden söz etmek mümkün olmaz. Bunun yerine farklı bulgular ortaya çıkacaktır.

Hidrosefali ile ilgili belirtiler linkte detaylı bir şekilde belirtilmiştir.Hidrosefali Belirtileri

Yukarıdaki makalede anlaşılacağı üzere bu belirtilerin görülmüş olduğu herkes risk altındadır. Yani hidrosefali için her insan risk grubunda diyebiliriz. Eğer ki hidrosefali hastalığı teşhis edilmişse o zaman vakit kaybetmeden önce ameliyat işleminin gerçekleştirilmesi ve şantın takılması gerekir. Aksi durumda kişinin genel sağlığında kötüleşmeler meydana gelecek ve hayati tehlike oluşacaktır.

Hidrosefali şant ameliyatı sırasında uygulanan bir takım şantlar vardır. Bu şantlardan bir tanesi de Lumboperitoneal şant uygulamasıdır. Bunun ne olduğunu merak ediyorsanız makalemizin devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Lumboperitoneal Şant Nedir?

Hidrosefali Ameliyatı

İnsanlarda karın duvarıyla bağırsakların arasında bir yapı vardır. Bu yapı özel bir kılıf şeklindedir. Buna şöyle de diyebilirsiniz. Allah insanın vücudunu o kadar mükemmel yaratmıştır ki bu ne güzel bir örnektir. Bu yapının özelliği ise insanın vücudundaki sıvının emiliminin daha da kusursuz olmasını sağlamaktır. Bu kılıfa bazıları ilahi güç diyor olsa da tıpta adı Periton olarak bilinir. Bu ameliyat sırasında lomber bölge denilen yerdeki BOS ile periton arasında kalan bölgeye 2 mm’lik bir hortum yerleştirilir. Bu hortum dışarıdan bakıldığında görünmez. Dışarıdan bakıldığında şant takıldığı belli olur mu? başlıklı makalemizde konu ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.

Hidrosefali şant ameliyatı zor bir operasyon olmasına karşın bugün Türkiye’de bir çok beyin cerrahı tarafından ustalıkla gerçekleştirilmektedir.

Gelelim bir diğer uygulama olan Ventriküloperitonel şant nedir? bunun yanıtını vermeye.

Ventriküloperitonel Şant Nedir?

Hidrosefali hastalığı çok uzun yıllardan buyana insanlığın mücadele etmiş olduğu bir rahatsızlık. Bugüne kadar tedavi konusunda çok yol alınmış ve halende alınmaya çalışıyor olsa da son zamanlarda yapılan işlemlerden başarı elde edilmediğini de görebiliyoruz. Ventrikülpperitonel şant uygulaması ise müdahale yöntemlerinden en popüler olanıdır. Fakat bu operasyonda çok fazla açık barınır. Bunlardan en büyüğü ise birçok hidrosefali hastasının yaşamış olduğu şant tıkanması sorunudur. Bunun için bu yöntem hekimler tarafından çok fazla tercih edilen alternatif değildir.

ŞANT AMELİYATI VİDEOSU