Hidrosefali Şant

tarafından
668
Hidrosefali Şant

Hidrosefali şant uygulamasını anlatacağımız bu makalemizde öncelikli olarak Hidrosefali hastalığı hakkında bilgi vererek başlayalım. Hidrosefali kısaca insan beyninde su birikmesi anlamına gelir. Hidro ve Sefali kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış olan bir isimdir. Beyinde biriken bu suyun adına BOS yani beyin omurilik sıvısı denilir. Bu sıvı insan sağlığı için çok önemlidir. Bunun için sürekli olarak insan vücudun da dolaşması gerekir.

Eğer ki sıvı bir yerde toplanırsa özellikle beyin içerisinde bir noktada toparlanırsa beyne zarar vermeye başlayacaktır. Tedavisi ilaçla mümkün değildir. Bunun içinde mutlaka cerrahi operasyon yapılması gerekir. İşte burada asıl konu başlığımız olan Hidrosefali şant kelimesi devreye girer. Bu operasyonda beyne şant adı verilen bir cihaz takılır ve beyinde biriken bu sıvının bu cihaz yardımı ile atılması sağlanır.

Hidrosefali Şant Uygulaması Resimli Anlatım

Hidrosefali şant uygulaması pratiğe baktığınız zaman çok basit gibi görülür. Kafaya deri altından takılan bir pompa ve bu pompanın bağlı olduğu bir hortum vardır. Pompa kafaya cerrahi operasyonla takıldıktan sonra bir ucu beyin içerisinde suyun toplanmış olduğu odacığa gönderilir oradan geçen su daha sonra pompa yardımıyla vücuda indirilir diğer ucu ise karın boşluğunda ya da kalp boşluğunda olur. Hortumdan buraya gelen BOS yani beyin omurilik sıvısı bu boşluğa gönderilir ve buradan emilerek vücuttan atılır. Sistem pratikte böyledir. Ancak uygulanan şant borusu o kadar incedir ki her an tıkanma gibi bir ihtimalde söz konusudur. Bunun içinde hidrosefali hastasının dikkat etmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır.

Hidrosefali Hastalığı Kimlerde Görülür?

Hidrosefali hastalığı her yaşta ve herkeste görülebilir. Ancak anne karnında görülme sıklığı daha fazladır. Böyle bir durumda ise anneye bilgi verilerek gebeliğin durdurulabileceği belirtilir. Türkiye’de çocuk aldırmanın yasak olduğu biliniyor. Dolayısıyla devlet raporla tespit edilmesi halinde doğumun sonlandırılabileceğini belirtmiştir. Sonradan görülme ise çocuklarda ya da yetişkinlerde olabilir. bebeklik döneminde kafada müdahale edilmemesi durumunda ciddi bir büyüme olur ve dışarıdan bakıldığında belli olur.  Hidrosefali hastalığının nedenleri yaşa göre farklılık göstermektedir.

Hidrosefali şant Nasıl Bir Şey?

Hidrosefali şant ince, uzun silikon yapıdan olan bir borudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu boru ucunda pompa vardır ve pompadan çıkan bir boru daha bulunur. Bu borulardan birisi beyin içerisine diğeri karın boşluğuna gönderilir. Amaç ise beyin içindeki basıncın normale döndürülmesini sağlamaktır. Şant Dışarıdan Bakıldığında Belli Olur mu? Sorusu aklınıza gelebilir onu da linkimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Şant uygulaması sonrasında olası enfeksiyon riskine karşın bir süre antibiyotik alınması gerekir. Bu da genellikle damar yolundan olacağından dolayı hastanede yatmak gerekecektir. Şant çalışırken gücünü pilden ya da benzer şeylerden almaz.  Bunun içinde herhangi bir sorun olmadığı sürece ömür boyunca aktif bir şekilde çalışabilir. Ancak şant takılı olan bir hastanın mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Hidrosefali’de Aile Nelere Özen Göstermelidir? Başlıklı makalemizde ailelere uyarılarda bulunulmuştur. Uyarılara uyulmadığı zaman tıkanma ya da bozulma meydana gelebilir. Zarar gören bir şant ya da enfeksiyon olan bir şant borusunun değiştirilmesi gerekir.

Şant Resmi