Hidrosefali Sonradan Olur mu?

tarafından
546
Hidrosefali Sonradan Olur mu?

Hidrosefali beyinde su birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle bu hastalık doğum öncesinde ya da doğduktan sonra gelişir. Ancak sorumuzdan da anlaşılacağı gibi hidrosefali sonradan olur mu? Merak edilen bir konudur. Bunun için sözü daha fazla uzatmadan hidrosefali sonradan ortaya çıkan bir hastalık mı değil mi ona bakalım istedik.

Hidrosefali Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hidrosefali doğum öncesi ve sonrasında olduğu gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardandır. yetişkin hidrosefalisi şeklinde tanımlanan bu hastalıkta durum sanıldığından da ciddi olabilir. Bazı hastalarda durumun yalnızca takip edilmesi gerektiği gibi bazılarında da cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun için öncelikli olarak tanının düzgün bir şekilde konulması gerekir.

60 Yaşından Sonra Görülebilir

Hidrosefali Sonradan Olur mu?
Hidrosefali Sonradan Olur mu?

Hidrosefali beyin içerisinde BOS adı verilen suyun birikmesidir. Her insanın kafatasında günlük olarak 500 mililitre oranında BOS üretilir ve bu sıvı vücut tarafından emilerek dışarıya atılır. Amacı ise kafaya gelebilecek olan darbelere karşı beynin korunmasını sağlamaktır. BOS beyin içerisinde dolanarak atılması gereken maddelerinde temizlenmesinde görevlidir bunun için sinir sistemi üzerinde etkisi çok büyüktür. Genelde 55-60 yaşından sonra çeşitli nedenlere bağlı olarak bu kanallarda tıkanma meydana gelerek beyin içerisinde suyun toplanması gerçekleşir yaşın ilerlemesinin dışında aşağıdaki durumlarda da hidrosefali gerçekleşebilmektedir.

Diğer Nedenler

  • Kafa travması
  • Beyin kanaması,
  • Tümör ve kistler
  • Beyin damarlarının tıkanması
  • Menenjit hastalığı
Hidrosefali Belirtileri Nelerdir?

Nörolojik hastalıklar örneğin Alzhiemer, Parkinson gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Normal basınçlı hidrosefali ise karşılaşılan diğer bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri arasında yürümede bozulmalar, aniden başlayan unutkanlık hali, idrar kaçırma en sık görülen belirtilerdir. Bunlar yaşlanmanın doğal belirtisi olarak görülebileceğinden bu sorunları yaşayanlarında mutlaka doktora danışmaları gerekir. Genelde bu durumda olan hastalar yaşlılığa bağlı olarak doktora başvurmamaktadırlar.