Hidrosefali ve Beslenme

tarafından
583
Hidrosefali ve Beslenme

Hidrosefali ve beslenme bu hastalıkta yaşanılan en zor zamanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ailelerin neredeyse yarıya yakını hidrosefali hastalığı ile uğraşırken bir de çocuklarının beslenme sorunuyla başa çıkmaya çalışıyorlar. Çünkü çocuk bu dönemde özellikle katı tüketimini yapamıyor. Çocuğun ağzına aldığı katı yiyecekleri çiğneyememesi ve direk olarak yutmaya çalışması beraberinde kusma halini de getirdiğinden dolayı aileler beslenme söz konusu olduğu zaman endişeli ve birazda korkuyorlar.  Hidrosefali ve beslenme konusunda güçlük çeken bir çocuğun kuması % 37,3 olurken bunlardan besinleri yutma ve çiğnemede güçlük % 36 oranında karşımıza çıkıyor.

Hidrosefali hastalığının tedavi edilmesinde bilindiği üzere şant takılması sağlanıyor. Şant uygulamasının sonrasında çocuğa verilecek olan antiepileptiklerinde kullanılması çocuğun bu dönemde beslenmesinin bozulmasına olanak sağlıyor.

Hidrosefali ve Beslenme Nasıl Olmalı?

Hidrosefali ve beslenme sorunu yaşayan ailelere burada beslenme konusunda en önemli tavsiye olarak çocuklarının yutma alışkanlığının kazandırılması için profesyonel bir destek almak bunu da doktorunuza söylediğiniz zaman sizi yönlendirecektir. Ancak bizim de önerimiz çocuğunuzun çene kenarlarına masaj yapmanız noktasında olacaktır. Çünkü çocuğunuzun çene kemiklerine masaj yaptığınız zaman tükrük salgılamasına neden olacaksınız ve o ister istemez ağızda biriken tükrüğü yutmaya çalışacak ve çiğneme ve yutma dürtüsü de yavaş yavaş kazanılacaktır.

Hidrosefali hastası birinin beslenmesinde eğer ki katı gıdalar yoksa bu durumda çocuğunuza çorba içirmeyi deneyebilirsiniz. Evinizdeki mutfak robotu yardımıyla tüm sebzeleri parçalayıp ezebilir ve çorba içerisine koyarak içmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede protein ve vitaminlerin de alınmasını sağlamış olursunuz.

Hidrosefali ve Beslenme

Hidrosefali ve Beslenme-Takviye Gıdalar

Ancak bunların yanı sıra takviye gıdalarda faydalı olacaktır. Bunun için hastaneden Gastroentroloji bölümüne giderek çocuğunuzun kilosunu ölçtürdükten sonra bir kan tahlili sonrasında onun için uygun olan gıda takviyesini bir rapor karşılığında alabilirsiniz. Devlet rapor sonrasında bu ek gıda takviyelerini 2 aylık olarak ödüyor. Günde 2 tane ya da doktorunuzun belirttiği şekilde reçete ettirerek istediğiniz bir eczaneden ücret ödemeden alabiliyorsunuz.

Kafanıza takılan hidrosefali ve beslenme ile ilgili soruları aşağıdan yorumlarda belirtirseniz yanıtlayabiliriz.