Hidrosefali ve Okul

tarafından
596
Hidrosefali ve Okul
Lütfen bu yazıyı aşağıda yorumlayın

Hidrosefali ailesi olarak çocuğunuzun eğitim hayatındaki yaşadığı sorun ya da sorunları lütfen aşağıda yorumlayın.

  • Ortalama Puan
    E

Hidrosefali çocuklarda yaşın ilerlemesiyle birlikte sosyal yaşam ve okul (eğitim) hayatı biraz daha ön plana çıkmaya başlayacaktır. Çocuğun sürekli hastane, ev , ameliyat gibi problemler nedeniyle sosyalliğinin olmaması bir anlamda aileyi düşündüren en önemli sorunların başında geliyor. Bu çocuklar için önceleri özel eğitim ve rehabilitasyon uygulaması yapılıyor ve burada bireysel ve grup dersleri alınıyor olsa da oradaki düzenin daha esnek ve aileye göre uyarlanabiliyor olması çok fazla sorun olmuyor. Ancak çocuğun eğitim yaşının gelmiş olmasıyla birlikte ilkokul problemleri de düşünülmeye başlıyor.

Hidrosefali ve İlkokul Eğitimi

İlkokul aileler için sıkıntılı bir başlangıç olsa da hidrosefali aileleri için daha büyük sorunların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle çocukta zeka ve bedensel bir takım engellerde kendisini gösteriyorsa bu durumda anne ve baba nasıl bir süreç izleyeceklerini düşünmek bile istemiyorlar. Burada çocuğun kaynaştırmalı sınıflara gönderilmesi ise işin biraz daha sıkıntılı yönü. Aslında bunun çocuk için iyi olacağı düşünülüyor olsa da çocukla alay edilmesi ya da çocuğun hemen kabullenilmemesi çocukta dışlanma ve duygusal depresyon gibi durumlara neden olabiliyor. Aileyi ise bu noktada büyük sorumluluk bekliyor. Anne genelde okulda çocuğuyla vakit geçirmeyi ve onun ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamayı tercih ediyor. Sonuçta ise düzende ciddi anlamda bir bozukluk yaşanıyor.

Evet, hidrosefali bir çocuğa sahip olmak sıkıntı yaratıyor olabilir ancak çocuğun okula başlamasıyla birlikte sıkıntıların boyutları da farklılaşıyor.

Hidrosefali Çocuk Normal Okula Gidebilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evet hidrosefali bir çocuk normal okula gidebilir. Özellikle bu çocukların yaşıtlarına göre daha zeki olmaları da onların okul hayatının daha başarılı geçmesini sağlayacaktır.