Hidrosefalide Klinik Tablo Nasıldır?

tarafından
531
Hidrosefalide Klinik Tablo Nasıldır?

Hidrosefali bebek ve yetişkinlerde görülür. Ancak her iki hasta grubunda da klinik tablo birbirinden farklı olabilir. Hidrosefalide klinik tablo nasıldır? Sorusunun yanıtını ise şu şekilde verebiliriz. Yeni doğan bir bebekte baş çevresi 33–36 cm civarındadır ve dolayısıyla bebeklerin kafası haftalık olarak 1 cm civarında büyümeye başlar. Bu normal kabul edilen bir büyümedir fakat bir bebeğin başı haftada 2 cm olarak büyümeye başlarsa o zaman hidrosefali’den şüphe edilebilir. Lakin bu düşüncenin bulgularla da beslenmesi gerekiyor.  

Hidrosefali Tanısı

Hidrosefali tanısı konulabilmesi için beyin ultrasonu yani tomografi ya da MR gerekir. Bu iki görüntüleme sistemi hidrosefali olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Tavsiye Edilen Yazı

Haziran 2018 Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Hidrosefali Tedavi Edilir mi?

Hidrosefali gelişen bir hastada beyin dokusuna zarar verilmemesi önemlidir. Bunun için beyinde neden olan sıvı basıncının mutlaka normal değerlere düşürülmesi gerekir. Bu da ancak şant ameliyatı sayesinde mümkün olacaktır.  

Şant ameliyatı 30-45 dakikalık bir süre içerisinde yapılır ve önemli olan şantın takılması değil sonrasındaki takip sürecidir.