Hidrosefalinin Teşhisi

tarafından
443
Hidrosefalinin Teşhisi
Makeleyi aşağıdan yorumlayabilirsiniz.

Makale sizin için faydalı oldu mu?

  • Ortalama Puan
    0.0

Hidrosefalinin teşhisi üç şekilde olur. Hasta belli şikayetlerle hastaneye gelmek durumunda kaldığında durumun tarifi neticesinde beyin cerrahına sevk edilir. Burada erken teşhis ve hızlı hareket etmek önemli olduğundan dolayı hidrosefali belirtileri yazımızı okuyarak hareket edildiğinde doğrudan vakit kaybedilmeden beyin cerrahi ile iletişime geçilebilir.

Doktor tedavi öncesinde teşhisin konulabilmesi için aşağıdaki üç yöntemi deneyecektir.  

  1. Fiziki muayene
  2. Nörolojik muayene ve testler
  3. Sebebe yönelik sorular

 Yukarıda belirtmiş olduğumuz 2. maddedenin yanıtları durumun ciddiyetini de ortaya koyacak ve sonrasında yapılacak olan testlerin sayısı biraz daha çoğalacaktır. Hidrosefalinin teşhisi tam olarak konulması için aşağıdaki testlerin ve göüntülemelerin mutlaka yapılması gerekir.

Bunu da Okumalısınız: Hidrosefali Nedir?

Hidrosefali.net

BT ( Bilgisayarlı Tomografi)

Bu tomografi sırasında kafa içerisindeki ventriküllerin genişlediği veya blokajın nedeni ortaya konulabilir.

 MR ( Manyetin Rezonans)

Bu işlem sırasında vücudun 3 boyutlu olarak anatomisi incelenir. BT’den daha fazla bilgi vermiş olduğundan dolayı aslında bu ilk tercih edilen yöntemlerin başında gelir.

İzotopik sisternograf

Bu test sırasında BOS içerisine enjekte edilen radyoaktif bir madde ile hastanın 4 güne kadar takibi yapılır. Bu işlem daha değerli ve risklidir.

LP (Lomber Ponksiyon)

Bu işlem kısaca tanımlayacak olursak belden girilmesi anlamına gelir. Belden alınacak olan 50 cc’lik bir BOS’ la birlikte hastanın şikayetlerinin boyutları tekrar değerlendirilir. Test ile birlikte BOS basıncı da ölçülerek analiz yapılır. Eğer hasta bu işlem sonrasında şikayetlerinde azalma görmüşse ı zaman bu hastaya ameliyat gerekli olacaktır.  

Kafa içi basınç ölçümü

Kafaya delinen bir delik sonrasında kablo ve algılayıcı beyne yerleştirilir ve bu şekilde ölçüm gerçekleştirilir.  İşlem lokal olarak yapılır ve hasta 24 saat hastanede yatar.