Meningosel ve Meningo Miyosel Nedir?

tarafından
933
Meningosel ve Meningo Miyosel Nedir?
Lütfen Yazıyı Yorumlayın

Yazıyı yorumlayarak destek olabilirsiniz.

  • Ortalama Puan
    0.0

Meningo miyosel nedir, meningosel nedir, spina bifida, hidrosefali  bu hastalıkların ne demek olduğu ve tanımlamaları Hidrosefali ve spina bifida hastalığında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Biz de hidrosefali.net ekibi olarak merak edilen bu konular hakkında siz değerli takipçilerimize bilgiler vereli istedik.

Meningosel Nedir?

Spina Bifida hastalığında en sıkgörülen iki durumdan birisidir. Spina Bifidalı doğan bebekte en hafif seyreden bir durumdur.  Meningolsel ile doğmuş olan bir bebekte açık olan bölgenin üzerinde bir deri tabaka örtülüdür. Bunun içinde üzeri açık olan meningo miyosel’den daha hafif olan bir durumdur.

Meningo Miyosel  Nedir?

Bu hastalıkta açık olan bölgeden sinirler dışarıya doğru taşmış olduğu için nasıl bir sonuçla karşılaşılacağı bilinmez. Spina bifida da en ağır hasar alınmış demektir. Ancak sonucun net olarak anlaşılabilmesi içinde çocuğun büyümesi gerekir. Çünkü çocuk yeni doğduğunda bazı şeyleri zaten yapamayacaktır. Bunun içinde tam olarak ne gibi sonuç olduğu bilinmez. Ancak tablo olarak en ağırı denilebilir.

Spina Bifida Belirti ve Bulgular

Spina Bifida dışarıdan bakıldığında belli olan bir hastalıktır. Belirtilerinden birisi bel bölgesinde gamze olması ya da doğum işaretiyken ağırlaşan tabloda derinin altından sinirler çıkmıştır. Bölgede kıllanmalar daha fazla olur ve çocukta fizisel bir takım bozukluklar olacaktır.  

Spina Bifida Tanısı Nasıl Konulur?

Spina Bifida hastalığı doğum öncesinde tespit edilebilir. Hamileliğin erken döneminde olduğundan dolayı anneye gebeliğin durdurulması gibi bir tercihinin olup olmadığı sorulur. Anne isterse çocuğun alınmasına karar verebilir. Spina Bifida özellikle folik asit eksikliğine bağlı olarak görülür ancak tek neden olarak da gösterilmez

Spina Bifida Tedavisi

Bebek doğduktan sonra belde açıklık varsa bu kese cerrahi işlemle içeriye alınır. Bu işlemi yaparken beyinde de hasarlar oluşabilir. Çünkü aynı zamanda Hidrosefali gelişmeye başlayacaktır. Genelde bu cerrahi işlem sırasında Şant denilen cihazda bebeğin kafasına takılır ve bu sayede BOS dolaşımının gerçekleşmesi hedeflenir.