Normal Basınçlı Hidrosefali Nedir?

tarafından
225
Normal Basınçlı Hidrosefali Nedir?

Basınçlı Hidrosefali Nedir?

Normal basınçlı hidrosefali nedir? sorusunun yanıtını merak edenler için açıklama yapalım istedik. Çünkü bu konuda bize bir hayli soru geliyor. Beyin her organ ve dokunun olduğu gibi yaş ilerledikçe hasar görmeye başlar. Bu hasar büzüşme ve küçülme eklinde olacağından dolayı da kafanın içerisinde boşluklar meydana gelmeye başlar. Bu boşluklara ise Beyin Omurilik Sıvısı dolmaya başlayacaktır. Ancak bu aynı zamanda kafa içerisindeki basıncında yükselmesine neden olmaz. Bu yüzden de bu durumun gelişmesine normal basınçlı hidrosefali denilmektedir. Bu durumun altında yatan nedenler ise tam olarak belirlenememiştir. Ancak şu gibi durumlarda normal basınçlı hidrosefali gelişebilmektedir.

  • Kişide daha önceden beyin kanaması meydana gelmiş ise
  • Beyinde bir tümör meydana gelmiş ise
  • Kistler varsa
  • Cerrahi bir müdahale olmuş ve sonradan kanamalar oluşmuş ise
  • Beyindeki damarlarda tıkanıklık olması durumunda
  • Menenjit hastalığı geçirilmişse
  • Beyin enfeksiyonları geçirilmiş ise

Normal basınçlı hidrosefali 3 şekilde kendisini gösterebilmektedir. Bunları ise başlıklar şeklinde açıklarsak şu şekilde belirtebiliriz.

normal basınçlı hidrosefali

normal basınçlı hidrosefali

İdrar Kaçırma

Normal basınçlı hidrosefali sonrasında idrar kesesinde kontrol sağlanamayabilir ve bozulmalar meydana gelir. Kişi bu dönemde sık olarak tuvalete gitmeye başlayacaktır. Dolayısıyla bir süre sonra mesane kontrolü de ortadan kalkmış olacak ve kişi fark etmeden idrar kaçırmaya başlayacaktır.

Yürüme Bozukluğu

Hidrosefali gelişmesi durumunda kişinin yürüyüşünde bozulmalar meydana gelir. Adımlar çok daha kısalır ve kişi yavaş yürümeye başlar. Hatta ayaklarını kaldıramaz ve merdiven çıkamazlar. Bu şekilde bir sorunla karşılaşıldığında denge kaybı da meydana gelmiştir.

Hafıza Kaybı

Hasta bir süre sonra hafıza kaybına uğrayabilir ve dolayısıyla daha önce yaptığı aktiviteleri de yapamaz hale gelir. Özellikle de yakın zaman hafızadan silinmeye başlar. Yıllar öncesinde yaşadıkları net bir şekilde görülürken yakın geçmiş silinir. Bu durumun hastanın yaşadığı zamanı da kabullenmemesini sağlayacaktır.

Normal Basınçlı Hidrosefali Tanısı Nasıl Konulur?

Hidrosefali de MR belirleyici bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ancak kesin tanı diyebilmemiz içinde yetersiz kalacaktır. Bu hastalıktan şüphe edilen kişilerde Beyin Omurilik Sıvısı boşaltılır ve aynı gün içerisinde hasta da bir düzelme meydana gelmiş ise bu durumda kesin olarak tanı da konulmuş olacaktır.

Ayrıca Bakınız :

Hidrosefali ve Epilepsi
Spina Bifida ve Hidrosefali Hastalığı
Şant Sürekli Tıkanıyor
Şant Çalışmıyor
Beyinde Su Birikmesi (Bos) Nedir?
Hidrosefali Hastası Oruç Tutabilir mi?
Haziran 2018 Evde Bakım Maaşı Yatan İller
Hidrosefali Çocuk İçin Engelli Araç Almak
Hidrosefali İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?
Spina Bifida Nedir?