Şant Neden Takılır?

tarafından
726
Şant Neden Takılır?

Şant bir hastanın kafatasından delik açılarak bir ucu beyne gelen borunun kafa içerisinde oluşan sıvıyı buradan rahatlıkla boşaltabilmesi için baş, boyu ve karın bölgesine deri altından ilerletilerek yerleştirilen bir cerrahi girişimdir. Şant takılmasına neden olan durum ise Hidrosefali yani kafada biriken fazla sıvının beyne basınç yapmasını engellemek için buradan tahliyesini sağlamaktır. Her insanın beyninin içinde olması gereken bir sıvı miktarı vardır ve bu dolaşımda meydana gelen tıkanıklık nedeniyle mümkün olmayabilir, işte bu basıncın sürekli olarak sıvının üretileceği düşünülürse beyne ciddi bir baskı yapacak ve beraberinde beynin fonksiyonlarının bozulmasını sağlayacaktır. Meydana gelmesi halinde insanın yaşam konforunu önemli ölçüde düşüren ve kabus zamanlar geçiren bu durum şant ameliyatı ile normale döndürülür.

Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şant ameliyatında kafatasına bir delik açılır ve bahsettiğimiz işlem gerçekleştirilir. Bu işlemin nasıl yapıldığını izlemek isterseniz linkimizden videoyu görebilirsiniz.  Hastanın bu işlemden fayda görüp görmeyeceğinin kararına şant ameliyatı öncesinde belinden iğne ile su alınarak kontrol edilir. Bu işlemde BOS alınarak 48 saatlik bir kontrol sağlanır. Bu durum içerisinde eğer ki farklı bir durum göze çarparsa o zaman ameliyata karar verilir. Beyinde toplanan bu sıvı zamanla idrarın kaçırılmasına, yürüyüş bozukluğuna neden olacaktır. Şant ameliyatı 30–45 dakika kadar sürer ve genel anestezi uygulanarak yapılır. Ancak hastanın yatağına geçişi vs. derken biraz zaman alabilir. Her şeyin yolunda gitmesi sonrasında ise hasta hastanede 2–3 gün boyunca takip edilir ve sonrasında taburcu edilir. Şant ameliyatı olmuş bir hasta hayatını sorunsuz bir şekilde sürdürebilir. Ancak dikkatli olması gerekir.

İlginizi çekebilir : Hidrosefali Şant Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Şant Ameliyat Sonrasında Değişim

Şant ameliyatı öncesinde idrarını tutamayan, unutkanlık yaşayan, denge problemi yaşayan bir hasta eski halinde tekrar dönüşebilecektir.

Şant Neden Takılır?
Şant Neden Takılır?

Şant Hangi Hastalıklarda Takılır?

Şant ameliyatı beyindeki basıncın artması ve BOS’un kafatasından dolaşıma geçememesi, anormal bir derece de akışın olması gibi durumlarda şant ameliyatı yapılır. Hidrosefali denilen bu durumun görülme sıklığı ya da neden olduğu konusunda da herhangi bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Genellikle yeni doğan ya da anne karnında bu durum meydana gelir. Ancak yetişkinlerde de olabilir. Örneğin geçtiğimiz günlerde Fatma Girik şant ameliyatı olan ünlüler arasındadır.