Şant (Shunt ) Nedir?

tarafından
1491
Şant (Shunt ) Nedir?
BU YAZIYI PUANLAYIN

SİZİN ŞANTINIZ HANGİSİ? LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUMDA BELİRTİNİZ.

  • Ortalama Puan
    10.0
  • 1
    10

O kadar işin içinde yaşıyoruz, her şeyi merak ediyoruz, şant deyip duruyoruz, tıkandığı zaman başımıza neler geleceğini biliyor ya da uyarılıyor ama şant’ın aslında ne olduğunu ve neye benzediğini hiç merak ettiniz mi?

Tahmin ediyorum ki bu yazıyı okuyorsanız sizin de aklınızda acaba Şant nedir? sorusu canlanmaya başladı. Hatta merak ediyordunuz da bir türlü araştırma fırsatı bulamamıştınız. Hidrosefali.net ekibi olarak biz de buradan yola çıkarak siz değerli ailelerimizin merakını gidermeye çalışalım istedik ve böyle bir yazı kaleme aldık.

Gelin isterseniz sözü daha uzatmadan Şant yani İngilizce’si Shunt ne demektir anlatalım.

Şant Ne Demektir?

Şant tıp dilinde vücuttaki kan akımının yolunu değiştirme amacıyla damarların birleşmesi için ameliyatlarda kullanılan silikon bir tüptür. Kalınlığına baktığımız zaman gözünüzde canlanması için yardımcı olacaktır tükenmez bir kalemin içerisinde bulunan mürekkep konulan plastik bölümü düşünebilirsiniz. Aşağıda şant’ın resmi yer alıyor.

Şant Resmi

şant resmi

Şant Kaç Bölümdür?

Şant’ı tanımlarken 3 bölümden bahsetmek gerekiyor. bunlar aşağıda 3 madde halinde belirtilmiştir.

  1. Ventriküler yani karıncığın içine yerleştirilen katater tüpü
  2. Valf –kafadaki pompa denilen bölüm
  3. Distal pompadan sonra derinin altından kalp ya da karna doğru giden boru bölümü.

Valf yani şant pompasının görevi kafadan gelen beyin omurilik sıvısının yani BOS’un tek yöne doğru hareket etmesini sağlamak.  Kısacası beynimizdeki fazla suyun tekrar vücuda atılmasını oradan beyne geri gelmemesini sağlar. Şant sistemleri farklıdır. Bunun içinde her çocukta farklı problemlere göre ayrı sistemler kullanılabilir.

Şant Borusu Ucu

şant borusunun ucu

Ventrikülo–Peritoneal (VP) Şant

Bu şant sistemiyle birlikte kafanın içindeki fazla sıvı yukarıda da tarif ettiğimiz gibi derinin altından karın bölgesine yönlendirilir. Buraya gelen sıvı ise karın zarı tarafından emilerek ortadan kaybolur. Bu nasıl oluyor derseniz masanızın üzerine birazcık su dökün ve üzerine bir selpak peçete atın peçete suyu kendisine doğru çekecektir. İşte karıncık zarı suyu bu şekilde çekecektir. Bu bölgedeki uygulama basittir ve burada meydana gelebilecek herhangi bir tıkanma durumunda çözümü de basittir.  Valf kafa içerisindeki sıvı belli bir düzeye geldiğinde çalışmaya başlar. Kısaca pompadan bahsederken yüksek, orta ve düşük basınçlı şeklinde anlatabiliriz. Dünyada en fazla kullanılan şant tipi ventrikülo-peritoneal ‘dir. Nedeni ise diğer şant modellerine göre daha az sorun yaratır hem de tehlikesi daha azdır.

Ventrikülo-Atrial (VA) Şant

Bu şant tipinde de kafadaki fazla sıvı karın yerine kalbe giden toplardamarlardan herhangi birisine doğru yönlendirilir. Burada kanın geriye gelmesini önlemek amacıyla da yine bir pompa daha takılması gerekir ve ince bir tüpte yine kalbe giden toplardamardan kalbin sağ kulakçığına doğru yönlendirilir. Bu şantta sorunlar diğerine göre daha ciddi ve tehlikelidir. Çünkü olası bir tıkanma, yaralanma ya da enfeksiyon durumunda bu şantın yenilenmesi zordur ve bu nedenle de tercih edilmez.

Ventrikülo-plevral (VPl) Şant

Burda da yöntem yine aynı olur ancak sıvının gideceği yer bu kez akciğerlerde bulunan zara doğru gönderilir. Bu yöntem 5-6 yaşından küçük olan çocuklarda uygulanamaz. Çünkü burada birikecek olan sıvı akciğere baskı yapacağından dolayı nefes alıp verme sıkıntısı olacağından dolayı solunum güçlüğü yaşanır

Lumbo-Peritoneal (LP) Şant

Son olarak uygulanan şant operasyonlarından bir tanesi de LP şantlardır. Bu yöntem çok yaygın olarak kullanılmaz onun içinde bu şantın başarı durumu ölçülmemiştir. Burada yapılan işlem ise belden omurganın içerisindeki zara bir katater yerleştirilerek buradan karın boşluğuna gönderilmesi sağlanır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm şant uygulamalarına bir aksiliğin olması halinde revizyon durumu ancak şantın yenilenmesi ya da ameliyatla giderilebilir. Yani sözün kısası şantta aynen araba modelleri gibidir çeşitleri vardır. Hepsi aynı amaç için kullanılsa da yöntemleri farklıdır. Çocuğunuz ya da sizin için hangi şantın takılması gerektiğine ise ancak doktorunuz karar verebilir. Bunun içinde mutlaka iyi bir doktor bulmanız gerekir.

Şantlı Hasta Resmi

Şant takılı hasta resmi