Spina Bifida Neden Olur?

tarafından
336
Spina Bifida Neden Olur?

Spina Bifida neden olur? Bu makalemizde açıklamak istedik. Normalde sağlıklı süren bir gebelikte bebeğin 4. Haftadan itibaren omuriliği oluşmaya ve kapanmaya başlar. Ancak bu dönemde kullanılan bir takım ilaçlar ya da vitamin eksikliği Spina Bifida’ya neden olabilecektir. Burada genetik bir faktörden bahsetmek söz konusu değildir. Bugün tıp dünyasında yapılan araştırmaların tümüne baktığımızda ise henüz kesin bir nedeni de tespit edilememiştir.

Spina bifida hastalığının toplumda her 1000 kişi içinde 3 kişide görülme riski vardır. Spina Bifidalı bir çocuk doğuran annede bir sonraki gebelikte bu risk 40’ta bir oranında olacaktır. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki Spina Bifida konusu önlenebilir mi sorusu akla takılan ilk sorudur.

Spina Bifida Önlenebilir mi?

Burada planlı gebelik büyük bir önem taşıyor. Genelde bizim ülkemizde bu konu üzerinde çok durulmuyor olsa da şu var ki gebeliğinizi planladığınız zaman önemli ölçüde önleminizi de almış oluyorsunuz. Gebe kalmadan 1 ay öncesinde doktorunuza gittiğinizde size folik asit kullanmanızı söyleyecek ve bu sayede de risk biraz daha azaltılmış olacaktır. Ancak folik asit kullanmak kesin olarak spina bifida’yı önleyecek diyemeyiz.

Spina Bifida Önceden Öğrenilebilinir mi?

Spina Bifida doğum öncesinde yapılacak olan 3’lü test ile öğrenilebilmektedir.Anne karnında alfa fetoprotein, detaylı USG ile anne karnında tanı konulabilmektedir.

Spina Bifida Tedavisi

Spina Bifida da cerrahi müdahale düşünülüyorsa bu durumda öncelikli olarak keseyi kapatarak BOS’un yani beyin omurilik sıvısının enfekte olmasını önlemektir. Eğer ki Meningosel ise bu durumda çocuk cerrahi yeni doğan dönemini atlatana kadar bu müdahaleyi öteleyebilir.  Meningomyelosel ise ilk 24–48 saat içerisinde opere edilmelidir. Spina Bifida olan bebeklerde genellikle cerrahi müdahale sonrasında hidrosefali gelişeceğinden dolayı aynı ameliyat sırasında şant takılması da gerekecektir.

Hidrosefali Nedir ve Neden Olur? başlıklı makalemize tıkladığınız da hidrosefali oluşumu hakkında detaylı bilgileri de alabilirsiniz.